Çin’de ortaya çıkan ve binlerce insanın ölümüne neden olmaya devam eden coronavirüs etkisini sürdürüyor. Virüs en çok turizm sektörünü etkiliyor. İngiltere’de büyük ölçüde ölümlerin gerçekleştiği ülkeler arasında yer alıyor.

Virüs turizmden gelir sağlayan ülkeleri olumsuz etkiledi. İspanya, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya ve Türkiye bu ülekeler arasında bulunuyor.

Arap yatırımcılarda bunu fırsat bilip lüks oteller satın almaya başladılar. Londra’da blunan Ritz Oteli’ni eski Katar Emiri’nin eşi satın aldı. Otelin Sheikha Moza bin Nasser’i temsil eden varlık yöneticisi tarafından 800 milyon Pound’a satın alındığı açıklandı.

Katar’ın kraliyet El-Thani Ailesi’nin çeşitli yardımcı kuruluşlar aracılığıyla dünyada 100’den fazla lüks otele sahip olduğu belirtildi. Satın alınan otel, 1906 yılından beri konuklarını ağırlıyor.

Coronavirüs önlemleri kapsamında dünyanın bir çok ülkesinde sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Türkiye’de ise yaş ortalamasına göre yasaklar uygulanmaya başlandı. Bunun yanı sıra vaka ve ölüm sayısının fazla oluduğu İstanbul’a ise giriş ve çıkışlar yasaklandı. Türkiye’de en fazla vaka ve ölüm oranının olduğu şehirler İstanbul, İzmir ve Ankara oldu. Zonguldak’da ise termik santrallerden dolayı yaşanan yüksek hava kirliliği nedeniyle halkın çoğunluğunun akciğer rahatsızlıklarına sahip olması nedeniyle şehre giriş ve çıkışlar kapatıldı.

Coronavirüs için aşı ve ilaç araştırmaları da devam ediyor. Bu araştırmaları yapan ülkeler arasında ABD, Almanya, Türkiye, Japonya, Fransa ve Çin bulunuyor.  Virüsün etkisini Nisan ayı içinde daha da fazlalaştıracağı açıklandı.