Diyarbakır Lice Gezi Rehberi
Diyarbakır Lice Gezi Rehberi

Diyarbakır’ın, tarihi Milattan Önce’ye dayanan ilçelerinden olan Lice, il merkezinin kuzeydoğusunda 95 kilometre uzaklıkta yer alır. Doğusunda Kulp, güneydoğusunda Silvan, güneyinde Hazro, güneybatısında Kocaköy, batısında Hani, kuzey ve kuzeybatısında ise Bingöl’ün Genç ilçesi ile komşu olan Lice, topraklarının bir kısmı Güneydoğu Anadolu, ancak büyük kısmı Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ilçedir. Türkiye’nin ikinci en uzun nehri olan Dicle’nin iki önemli kaynağından biri Lice sınırları içerisinde yer alan Bırkleyn Mağaraları’ndan doğar. Lice, Güneydoğu Torosların engebeli ormanlar barındıran vadileriyle dikkat çeken topraklara sahiptir. Yüksekliği 2 bin metreyi aşan Koz, Cirbir ve Adem dağlarına ev sahipliği yapan ilçe, ortalama olarak deniz seviyesinden bin 100 metre yüksekliğe sahiptir.


İlçe halkının büyük kısmı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlar. Lice’deki arazilerin 41 bin dekarlık bölümü sulu tarıma elverişli iken, 358 bin dekarlık bölümü ise kuru bir yapıya sahiptir. İlçedeki sulu arazilerde tütün, pamuk, sebze yetiştirilir; kuru bölgelerde de buğday, arpa gibi hububatlar ekilmektedir. Lice kent merkezi 1975 yılında yaşanan depremden önce Akdağ eteklerindeki Akı tepesinde bulunurken, depremin ardından daha aşağıda yer alan ovaya taşınmıştır. İlçede oldukça eski dönemlere ait önemli tarihi kalıntılar mevcuttur. Yapılan araştırmalarda, bölgenin uzun bir zaman Asur ve Nirbiler ile doğu seferine çıkan İskender ordularının hakimiyeti altında kaldığı belirlenmiştir.


Diyarbakır Lice Turistik Rehber – Diyarbakır Lice Gezilecek Yerler – Diyarbakır Lice Yapılacak Şeyler

Diyarbakır Lice Gezilecek Yerler
Diyarbakır Lice Gezilecek Yerler


Lice’de gezilecek tarihi ve doğal yerler…


Birkleyn Mağaraları

Lice kent merkezine 26 kilometre mesafede bulunan Birkleyn Mağaraları, Diyarbakır-Bingöl karayolunun doğusunda yer alır. Bu mağaralar Dicle Nehri’nin iki önemli ana kaynağından biridir. Birkleyn Suyu adı verilen bu akarsu, Anadolu ve Kuzey Mezopotamya arasındaki antik yol üzerinde Dicle’nin öteki kolu ile birleşene dek yer altındaki doğal tünelden akar. Daha sonra da yeniden toprak üstüne çıkarak diğer kol ile birleşir ve büyük Dicle Nehri’ni meydana getirir. Asurlular döneminden kalma bazı kalıntıların da yer aldığı bölgede, antik zamanlarda suyun yer altına indiği bu yere “Dünyanın bittiği yer” deniliyordu. Bölgede yapılan arkeolojik araştırmalarda gün ışığına çıkarılan Asurlulara ait steller, bölgedeki üç mağara içinden çıkmıştır. Birkleyn suyunun yer aldığı mağarada, Asur Kralı Tiglatpileser’in hazırladığı kabartma çivi yazılı tablet, yine Asur Kralı Salmanassar’ın hazırladığı iki çivi yazılı tablet bulunmuştur. Mağaraların üçünde de Kuzey Metopotamya kültürlerine ait seramik parçaları da gün ışığına çıkarılmıştır. Birkleyn Suyu’nun geçtiği mağaranın yanı sıra ikinci mağara ise birincinin devamı gibi uzanmaktadır. 15 metre genişlik, 12 metre de yüksekliğe sahip olan mağaranın uzunluğu birkaç kilometre kadardır. Girişinde antik çağlardan bugüne gelen bazı yapı kalıntıları, Asur Kralı III. Salmansar’a ait iki tane kabartma yazılı kitabe ile bir kabartma yer almaktadır. Diğer iki mağaradan daha büyük olan üçüncü mağara ise sarkıt ve dikitlere sahiptir. Mağara içindeki havanın astım hastalığına iyi geldiği belirtilmektedir.


Dakyanus Antik Kenti

Lice ilçe merkezinin 18 kilometre batısında, Fis Ovası’na hakim bin 110 metre yüksekliğe sahip tepeye kurulmuş olan Dakyanus Antik Kenti’nin ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Çünkü kentte bugüne kadar kapsamlı bir kazı ve araştırma yapılmamıştır. Ancak buranın Selevkoslar ya da Romalılar döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor. Kentte yer alan ve etrafı surlarla kaplı ören yerlerindeki kalıntılardan ve Roma tarzı sütun başlık ve altlıklarından kentin Roma dönemine ait olduğu sanılıyor. Dakyanus Antik Kenti’nde yer alan önemli kalıntılar arasında kentin giriş kapısı, 3 ila 4 metre yüksekliğindeki sütunlar, sütun başlıkları ve kaideler dikkat çekmektedir. Ayrıca kentin doğu bölümündeki tapınağın kemerli kapısı ile mihrabı ve Dakyanus’un sarayı olduğu tahmin edilen büyük bir yapının duvar ve kemer kalıntısı mevcuttur. Bunların yanı sıra su sarnıçları ve havuzları da görülmektedir. Kimi sokaklara özenli olarak döşenen taşlar da kentin düzgün planlı bir yapıya sahip olduğuna işaret eder.


Çeper Hanı

Diyarbakır-Bingöl karayolunda, Lice yol ayrımından 5 kilometre kadar kuzeydeki Biryas köyü yakınında bulunan bu kervansaray, hafif eğimli bir arazi üzerine inşa edilmiştir. Tonozları kısmen göçmüş olan yapı dikdörtgen şeklinde olup, kuzeydoğuya bakan cephede beş hücre ve iki eyvan bulunmaktadır. Doğu köşesinde yer alan hücrenin güney duvarında iki pencere mevcuttur. Bu hücrenin kuzey duvarında iki adet dikdörtgen biçiminde niş vardır. İki hücre arasında derince bir eyvan bulunmaktadır. Günümüzde tonozu göçmüş durumda olan olan eyvanın güney duvarında iki, kuzey duvarında ise bir dikdörtgen niş mevcuttur. İşçiliğinin titizlikle gerçekleştirildiği anlaşılan Çeper Hanı’nın dış duvarları düzgün sıralar halinde yontma taşlarla yapılmıştır. Köşeler, kapı-pencere söveleri ve eyvanların başlangıç kemerlerinin bej renkli düzgün kesme taşlarla inşa edildiği dikkat çekmektedir.


Ashab-ı Kehf-Yedi Uyurlar Mağarası

Lice ilçe merkezine 15 kilometre kadar mesafede, Duru köyü yakınlarında bulunan Ashab-ı Kehf-Yedi Uyurlar Mağarası, 650 metre yükseklikteki bir tepenin üzerinde yer almaktadır. İnanç turizmi açısından öne çıkan bu mağarayı ziyaret etmek için çok sayıda kişi her yıl bölgeye gelir. Mağaraya ulaşmak için 3 kilometreye yakın dik bir yokuşu tırmanmak gerekir. Bu mağaranın yanı sıra dünya genelinde 32 tane mağarada daha “Yedi Uyuyanlar” efsanesinin yaşandığı iddia ediliyor.


Lice’de nerede ne yenir?

Diyarbakır’ın geleneksel yemek kültürünün egemen olduğu Lice’de de yemekler et ve tahıl ürünleri ağırlıklıdır. Acılı, baharatlı ve yağlı yemeklerin tercih edildiği ilçede, koyun eti yaygın olarak kullanılmaktadır. Geleneksel lezzetler arasında bulunan Meftune, koyun etinden yapılan en yaygın yemektir. Ayrıca etli dolma, bacan venk, ekşili dolma, lepik, habenisk gibi yöresel lezzetler de ilçe genelinde yaygındır. Lice şehir merkezindeki restoranlar, ağırlıklı olarak et lokantaları ve kebapçılar şeklindedir. Bunlardan bazıları; kent merkezinde yer alan Kebapçı Yılmaz, Lise Caddesi üzerinde bulunan Gül Fisova Et Lokantası, yine ilçe merkezindeki Özlem Sofra Salonu ve Doğan Sofra Salonu’dur.

Diyarbakır Lice Gece Hayatı
Diyarbakır Lice Gece Hayatı

Lice’de gece hayatı…

Uzun yıllar boyunca güvenlik gibi sorunlar yaşayan Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, gece hayatı ve gece eğlenceleri pek gelişmemiştir. İlçe halkı akşam saatlerinde ve geceleri daha çok park ve kafe gibi mekanlarda vakit geçirirken, ilçede az sayıda içkili mekan mevcuttur. Lice’de öne çıkan alkollü mekanlar Lice Beach Club ile Eski Dostlar Birahanesi olarak dikkat çeker.