Covid-19 virüs salgını nedeniyle uçuşlar iptal olmuştu. Bu nedenle Bahçelievler’de bir otelde konaklayan Libyalı yolcular ise Libya’dan bekleyen uçak gecitiği için otel önünde protesto eylemi düzenlediler.

Libyalı yolcular Bahçelievler’de bulunan bir otede kalıyorlardı. Libya hükümetinin göndereceği uçakla ülkelerine geri dönüş yapacaklardı. Kaldıkları otelin önünde toplanan Libyalı yolcular uçağın geçikmesi sebebiyle İstanbul Havalimanı’na gödürülmediler. Otelin önünde bekleyen yolcular tekrar otele girmek istemediler. Sosyal mesafe kuralını ihlal eden yolcular topluca protesto yaptılar. Çevik kuvvetleri ise ekipleri otel çıkışlarını kapatmak zorunda kaldı. Yolcularla polis arasında tartışma yaşandı. Yolcular daha sonra otel havuzunu olduğu alana getirildi.

Covi-19 nedeniyle düyanın bir çok ülkesinde uçuşlar iptal olmuş ve sınırlar kapatılmıştı. Türkiye yurt dışında bulunan vatandaşlarını ülkeye getirirken, burada bulunan yolcularda kendi ülkelerine dönmek içi uçaklarını beklediyor. Virüs salgını 185 ülkeyi etkisi altına aldı. Binlerce insanın ölümüne neden olan virüs için henüz bir ilaç ve aşı bulunamadı. Tedavide, sıtma tedavisinde kullanılan ilaçlar kullanılıyor.

Türkiye’de en fazla vaka ise İstanbul, İzmir, Kocaeli,  Ankara ve Zonguldak’da yaşandı. İstanbul dışında büyükşehirlere ve Zonguldak’a giriş ve çıkış yasağı kaldırıldı. İstanbul Adalar’da ise Haziran ayına kadar giriş ve çıkışlar yasak.

Coronavirüs önlemleri kapsamında krize uğrayan turizmin ise sezonu Mayıs ayının son haftasında açılacağı bekleniyor. Bunun yanı sıra her şey dahil sistemi uygulanmaya devam edecek. Açık büfede ise sunumu personel yaparken, yemekler cam panelle korunacak.