Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda değişim yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Daire Başkanlığı’nın yerine Personel Genel Müdürlüğü kuruldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teşkilat yapılanmasında yapılan yeni düzenleme “Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” yürürlüğe girdi.

Bakanlığın hizmet birimleri 279. maddeye göre değiştirildi. Yeni düzenleme 1 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararname’ye göre yapıldı.

279. maddeye göre hizmet birimlerinden Personel Daire Başkanlığı kaldırıldı ve yerine Personel Genel Müdürlüğü ilave edildi.

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyayı etkisine alarak binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs salgını en çok turizm sektörünü etkiledi. Turizm Bakanlığı bu kapsamda bir takım önlemler aldı.

Virüs en fazla ABD, İtalya, İspanya, Çin, Fransa, Almanya, Yunanistan, Rusya, İran, Irak ve Türkiye’de etkili oldu. Türkiye’de ise en fazla vaka ve can kaybı İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Zonguldak’da yaşandı. Bunun yanı sıra İstanul ve Zonguldak’a giriş ve çıkışlar kapatıldı. İstanbul’da en fazla vakanın görüldüğü ilçeler Esenler, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa oldu.

Bu hafta sonu tekrar sokağa çıkma yasağının uygulanacağı İstanbul’da ise sıkı denetimler devam ediyor. Virüsün tamamen ortadan kaybolma ihtimali ise belirsizliğini koruyor.

Salgın nedeniyle büyük emek veren sağlık çalışanlarının daha iyi şartlarda çalışmaları ve virüsü ailelerine bulaştırmamaları için görev yaptıkları hastanelere yakın bulunan oteller kapılarını sağlıkçılar için ücretsiz olarak açtı. İstanbul’da ise sahra hastanelerinin yapılması gündeme gelmişti.