Çanakkale Küçükkuyu Gezi Rehberi
Küçükkuyu Gezi Rehberi – Çanakkale

Küçükkuyu Gezi Rehberi

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı küçük bir kasaba konumunda olan Küçükkuyu, Ege Denizi ile bütünleşmiş muhteşem dokusu ve tarihi zenginlikleriyle görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Özellikle balıkçılık ve zeytincilikle geçinen Küçükkuyu halkı, misafirperver yapısıyla öne çıkar. Dünyanın en bol oksijenini bulunduran ikinci yer olma özelliğini taşıyan Küçükkkuyu’da, birçok solunum hastası şifa bulmaktadır. Ayrıca en kaliteli zeytinyağlarının da burada üretildiği bilinmektedir. Muhteşem kıyıları, Kaz Dağları’nın etkisiyle oluşan mağaraları ve doğal güzellikleri ve kaplıcaları ile her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir turizm kasabası olarak tanınan Küçükkuyu, Altınoluk’a 10 kilometre, Assos’a 20 kilometre mesafededir. Çanakkale’nin merkezine ise 94 kilometre uzaklıkta olan Küçükkuyu, Çanakkale’nin en güneyinde bulunur. Ege Denizi’ne uzun bir kıyısı olan Küçükkuyu, doğal ve tarihi güzelliklerin bütünleştiği muazzam bir tatil beldesidir.


Küçükkuyu’ya nasıl gidilir?

Küçükkuyu, Balıkesir’e yaklaşık 125 kilometre mesafededir. İstanbul üzerinden Tekirdağ, Eceabat, Çanakkale ve sonrasında Küçükkuyu yaklaşık 450 kilometredir. Eğer İDO ile Bandırma’ya geçip oradan devam edecekseniz; Biga, Lapseki, Çanakkale, Ezine, Ayvacık üzerinden Küçükkuyu’ya ulaşmanız mümkündür. İzmir tarafından gelenler ise; Aliağa, Ayvalık, Edremit, Akçay, Altınoluk üzerinden Küçükkuyu’ya ulaşabilir. Edremit Körfez Havalimanı’na 35 kilometre, Çanakkale Havaalanı’na 90 kilometre uzaklıkta olan Küçükkuyu ile İzmir arası ise yaklaşık 233 kilometredir ve özel araçla 3 saat 15 dakika sonra ilçeye ulaşabilirsiniz. İstanbul Küçükkuyu arası yaklaşık 447 kilometredir ve özel araçla yaklaşık 6 saat 30 dakika sürecektir. Ankara Küçükkuyu arası yaklaşık 668 kilometredir. Özel aracınızla yaklaşık 8 saat 15 dakika sonra Küçükkuyu’ya ulaşabilirsiniz.


Küçükkuyu Gezilecek Yerler
Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Küçükkuyu’da gezilecek yerler

Ege’nin başladığı yer olarak tanımlanan Küçükkuyu dünyanın oksijen yoğunluğunun en çok olan yerlerinden biri konumundadır. Tarihi dokunun ve doğal güzelliklerin bir arada olduğu Küçükkuyu’da sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan Küçükkuyu, Çanakkale merkeze 94 kilometre uzaklıktadır. Kaz Dağlarının eteklerinde yer alan Ayvacık Küçükkuyu muhteşem doğası ile her yıl çok sayıda kişinin ziyaret ettiği bir beldedir. Yoğun oksijeni olmasının yanında şifalı kaplıcaları ile de hastaların şifa bulduğu bir konumunda olan bu sevimli tatil beldesinde insanlarının misafirperverliği ile kendinizi evinizde gibi güvende hissedeceksiniz. Öte yandan balıkçılık ve zeytinciliğin yapıldığı Küçükkuyu’da en kaliteli zeytinyağlarını bulabilirsiniz. Nefis deniz ürünleri ve çeşitli mezeleri tadabilirsiniz.


Kaz Dağları

Küçükkuyu’ya gittiğinizde mutlaka Kaz Dağlarını ziyaret edin demiyoruz, Kaz Dağları zaten geri çeviremeyeceğiniz şekilde sizi çağıracaktır. Bu dağlarda birbirinden farklı endemik bitkiler türlerine rastlayacaksınız. Muhteşem doğası ile ziyaretçilerine unutulmaz zamanlar vaat eden Kaz Dağlarında; Homeros’un İlyada destanında anlattığı 30 adet akarsuyu da bağrında taşımaktadır.


Zeus Altarı

Gargaran tepesi yamaçlarına kurulan Zeus Altarı tanrılara kurbanlar vermek amacıyla yapılmıştır. Zaten atlar sunak anlamına gelir. Altında bulunan mağaraya da Zeus Mağarası adı verilmektedir. Buraya gittiğinizde, göreceğiniz manzaraya hayran kalacaksınız.


Afrodit Kaplıcası

Afrodit tarafından keşfedildiği rivayet edilen kaplıcaya cüzamlı olan Afrodit’in girdiği ve iyileştiği hikaye edilir. Anlatılan bu hikayeye göre de; kaplıca bu nedenle Afrodit adını almıştır. Suyunun şifalı olduğu düşünülen kaplıcanın tam olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmemektedir. Ancak bazı kaynaklara göre, Cenevizliler tarafından tamir edildiği belirtilmektedir. Günümüzde tarihin ve şifalı suyun birleştiği en güzel mekanlardan biri olan Afrodit Kaplıcası, görülmesi gereken yerler arasındadır.


Mıhlı Şelalesi

Rumlardan kalma değirmeni ve insanların kendini cennette hissedeceği doğası ile Küçükkuyu’ya gelen kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında bulunan Mıhlı Şelalesi, tam anlamıyla bir doğa harikasıdır. Burada bulunan mesire alanında sevdiklerinizle piknik yapabilirsiniz. Mıhlı Çayı etrafında bulunan toprağa öylesine hayat vermiştir ki; bitki örtüsü, gür ormanları ile gökyüzünü görmek de zorlanabilirsiniz.


Behramkale Köprüsü

Ege Denizi ve Tuzla Çayı arasındaki bulunan tepe üzerinde kurulu olan Behramkale Köprüsü’nün Assos Antik Kenti, Midilli Adası sakinleri tarafından M.Ö. 1000 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu bölgede daha önce Hititler tarafından kurulan ve stratejik öneme sahip olan Assouwa yer alıyordu. Bölgeye gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken köprünün tarihsel bir önemi vardır.


Küçükkuyu Köyleri

Körfeze hakim olan iki köyü bulunan Küçükkuyu köyleri, Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Bu köyleri bu kadar özel kılan ise özel mimariye sahip evleridir. Kelimenin tam anlamıyla Rum ve Türk kültür mozaği oluşturan bu evler, gerçekten görülmeye değerdir. Yanı sıra tarihi ve doğal güzellikleri deniz ile birleştiren bu köyler, tatilinize unutulmaz bir renk katacaktır. Karadeniz’den gelen balıkçıların açtığı mekanlarda lezzetli balık çeşitlerini de tadabileceğiniz bu köylerde, huzuru ve mutluluğu yakalayacaksınız.


Küçükkuyu’da nerede ne yenir?

Çakır Kahvaltı Evi

Yeşilyurt Köyü’nde Kaz Dağı’nın eteğinde kuş sesleri eşliğinde muhteşem bir kahvaltı için Çakır Kahvaltı Evi sizi bekliyor olacak. Yeşilyurt Köyü girişinde misafirlerini ağırlayan Çakır Kahvaltı Evi’nde köy kahvaltısı başta olmak üzere; mantı, gözleme, çiğ börek, avcı böreği, sigara böreği, kumda Türk kahvesi, ızgara çeşitleri, köfte, kuzu şiş, tavuk ürünleri tatmanız gereken lezzetlerden sadece birkaç tanesi…


Küptepe Restaurant & Kahvaltı

Ege’nin başlangıç noktası kabul edilen Küçükkuyu’da yeşilin maviyle buluşmasının en değerli meyvesi zeytindir. Kahvaltı menüsünde bu narin zeytin ile Ezine’nin en seçme peynir çeşitlerine yer veren Küptepe Restaurant & Kahvaltı, misafirlerine her şeyin en güzelini ve lezzetlisini sunmayı amaçlıyor. Kaz Dağlarının bütün nimetlerini içinde barındıran yemekleri de cabası…


Ege Lezzet Sofrası

Küçükkuyu’nun meşhur ustası Şemsi Usta’nın 28 senelik tecrübesiyle, beldenin en eski mekanlarından biridir. Birbirinden lezzetli yemek çeşitleri bulabileceğiniz Ege Lezzet Sofrası, güler yüzlü hizmet anlayışı ve samimi ortamı ile oldukça seviliyor.

Küçükkuyu Gece Hayatı
Küçükkuyu Gece Hayatı

Küçükkuyu’da gece Hayatı

Küçükkuyu’da gece hayatı daha çok rakı balık kültüründen oluşmuştur. Anlaşılacağı gibi buradaki mekanlar, kafa dinlemek ve dinlenmek için tercih edilen mekanlardır. Gece hayatı olmadan yapamam diyenler için Ayvacık ve özellikle Altınoluk da güzel mekanlar bulunabilir. Özellikle Altınoluk, beldeye yakınlığı nedeniyle daha fazla eğlence arayanların uğrak noktasıdır. Daha çok aileler tarafından tercih edilen bir tatil merkezi olan Küçükkuyu da ise  birçok kafe, bar ve çay bahçesi bulmak mümkündür.


Akşam saatlerinde başlayan gezintiler, gecenin geç saatlerinde daha çok sakin mekanlarda sonlanmaktadır. Müzikli barlar, özellikle canlı müzik yapan gece mekanlarının bulunduğu beldede sahil boyunca bulunan muhteşem manzaralı çay bahçelerine rastlamak da mümkündür. Kısacası burada herkese ve her bütçeye uygun bir mekan vardır. Yine de özellikle kumsalda mehtaba karşı manzara, gecenin en hoş anı olabilir diyelim ve tercihi size bırakalım…


Kırmızı Bar

Altınoluk’ta türkü bar konseptinde hizmet veren Kırmızı Cafe Bar, Mercan Restaurant’ın teras katında konuklarına hizmet vermektedir. Her gece türkü performansı sergileyen sanatçıları ile türküye doyacağınız mekanda, zengin menüsü ile hoş bir gece yaşayabilirsiniz.


Nisan Türkü Evi

Misafirlerine ev konforunda bir eğlence vaat eden Nisan Türkü Evi, güler yüzlü hizmet anlayışıyla bölgenin en çok tercih edilen mekanlarından biridir.


Sukhse Bistrobeach Club

Farklı eğlence anlayışına sahip herkes için bir mekanın bulunduğu Altınoluk’ta, kaliteli eğlencenin atardamarı olarak nitelendirilen Sukhse Bistrobeach Club, bölgede kaliteli bir mekan olarak öne çıkıyor.


Köprü Beach & Club & Lounge

2014’ten bu yana bölgede hizmet veren Köprü Beach & Club & Lounge, müşteri memnuniyeti odaklı çalışıyor. Üst kat (Lounge Bar)’da manzara eşliğinde sevdiklerinizle mutlu saatler geçirebileceğiniz mekanda, gece kulübü gece saat 22.00’de açılıyor. Keyifli geçen gecenin sabahında ise beachte, akşam üstü loungeda eğlenceye devam edebilirsiniz.


Riva Restaurant

Canlı müzik eşliğinde akşam yemeğinizi yiyip eğlenebileceğiniz bu mekan aynı zamanda Beach Club olarak da hizmet veriyor. Bölgenin en çok tercih edilen mekanlarından biri olan Riva Restaurant, zengin menüsü ve içkileri ile ziyaretçilerini bekliyor.