19 mürettabat ve 2 yolcuda koronavirüs tespitinin ardından Diamond Princess adlı gemi Japonya’da karantina altına alındı. Princess Cruises şirketine ait olan Grand Princess kruvaziyer gemisinde 3533 yolcu bulunuyor. Yolcular San Francisco’da karanti altına alındı.

Geminin daha önce turunda ise yolcular arasında yer alan 71 yaşındaki bir Şili vatandaşı koronovirüs sebebiyle hayatını kaybetmiş ve yapılan araştırmada geminin önceki seyrindeki yolcuların ikisinde daha koronvirüs ortaya çıkmıştı. O günden bu yana gemiye binlerce yolcunun binip-indiği ve gemide bulunan yolcuların bazılarında ise koronavirüs belirtilerinin ortaya çıktığı belirtildi. Çin’de ortaya çıkıp kısa sürede tüm dünyaya yayılan virüse henüz bir aşı ve ilaç bulunamadı. Bilimadamları ürettikleri aşıları ise hayvanlar üzerinde denemeye başladı. Etkisi olduğu halinde gönüllü bir kaç insan üzerinde aşının denenmesi bekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü virüse karşı en büyük etkinin hijjyen olduğunu sürekli olarak dile getiriyorlar. Çin’in ardından virüs İran, Güney Kore, İtalya’da bir çok kişinin ölümüne neden olmuştu. Virüs en son New York’ta ortaya çıktı ve kısa sürede yayıldı. New York bu nedenle karantinaya alındı.

Koronavirüsünden en çok etkilenenler ise Uzakdoğu, Ortadoğu ve Avrupa’lıların etkilendiği ortaya çıkta. Virüsten etkilenmeyen ülkeler arasında Türkiye, Kazakistan, Özbekistan gibi Orta Asya ülkeleri bulunuyor.

Virüsten korunmanın en etkili yollarından birinin limonlu kolonya, antibaktiriyel ıslak mendil, stirilize su ve günde bir kaç kere dirseklere kadar ellerin iyice yıkanması önemli tedbirler arasında bulunuyor.