Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kaos yaşayan turizm sektörü yavaş yavaş canlanmaya başlıyor. Ekonomik açıdan olumsuz etkileri hafifletmek amacıyla uygulanan tatil kredisi paketi turizm sektörünce olumlu karşılandı.

Tatil kredisi paketiyle ilgili olarak kamu bankalarıyla anlaşmaya hazırlanan seyahat acenleterine tatil satın almak için başvurular 10 bin liraya kadar 6 ay ödemesiz ve 36 ay vadeli kredi temin edebilecekler. Sektör yetkilileri ise birinci ve ikinci taksitlerin ilgili firma ve banka tarafından ödenmesi ve %0.67 vade oranlı kredinin iç turizmi hareketlendireceği öngörülüyor.

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu,yaptığı açıklamada kamu bankalarınca tatil talebini yüzde 25 artıracak önemli bir adım atıldığını dile getirdi. Polatoğlu, “10 bin liraya kadar 6 ay ödemesiz kredi verilmesi hem acenteler hem de yerli turistler için avantajlı olacaktır” dedi. Polatoğlu, tatil kredisi paketinin ardından telefonların çalmaya başladığını kaydederek, “Öyle anlaşılıyor ki iç turizm hareketlenecek, yaz dönemi verimli geçecek” diye konuştu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin ise kamu bankalarının hayata geçirdiği paketin sosyoekonomik olarak turizm sektörüne pozitif katı sunacağını vurguladı.

Türkiye’nin Covid-19’a karşı iyi bir imtihan verdiğini anlatan Eresin, “Otellerimiz pandemi sonrasına hazır. İlk hareketlenmenin tüm kayıplarımızı kapatamasa da iç turizmde başlayacağını tahmin ediyoruz. Birçok insan tatil yapmak istiyor. Bu bakımdan tatil kredisinin iç turizmi harekete geçirme noktasında itici güç olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Tatil kredisi kampanyasıyla Türkiye Seyapat Acentaları Birliği TÜRSAB Başkanı Firüz Bağlıkaya sektörün hızlı bir şekilde toparlanacağını açıkladı.