Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü 1 Haziran’da başlayan yeni normalleşme sürecinde kredili tatil kampanyasıyla yeniden canlanmayı bekliyor.

Halkbank, Vakıfban ve Ziraat Bankası gibi kamu bankalarıyla yapılan anlaşma sonucunda seyahat acenteleri müşterilerine tatil kredisi verebilecek.

Tatil kredisiyle ilgili olarak üç kamu bankasıyla anlaşma sağlandı. Ekonomik gücü olmayan kredi müşterilere, seyahat acenteleriyle yapılan anlaşma sonucunda tatil kredisi verilebilecek.

Kamu bankalarının konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

”Tatil yapmak isteyen ve ilgili banka aracılığı ile maaş alan emekli ve çalışan müşterilerin tatil ve seyahat giderlerinin finansman ihtiyacının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra, turizm sektörünü desteklemek amacıyla;

Bankalarımızla anlaşma yapacak seyahat acentelerine tatil paketi satın almak için başvuran müşterilerimize 10.000 TL’ye kadar 6 ay ödemesiz 36 ay vade ile uygun şartlarda finansman imkanı sunulacaktır. Söz konusu kredinin 1. ve 2. taksitleri ilgili firma ve banka tarafından ödenecek; müşterilerimizin taksit ödemesi 9 ay sonra başlayacaktır. Bu kapsamda müşterilerimizin kullanacağı kredinin faizi aylık %0,67 oranına denk gelmektedir.

Kamu bankalarının ekonomik gücü yetersiz olan tatilciler için başlattığı kampanyaya ilginin büyük olacağı öngörülüyor. Bu anlamla seyahat acenteleriyle bir anlaşma yapılacak. Böylece vatandaşlar tatil paketlerini, kredi kartlarıyla birlikte 15 taksit yapabilecekler ve taksitlerini 3 ay boyunca ödemeyecekler. Böylece toplam 18 ay peşin fiyatına faizsiz olarak tatil kredisi alabilecekler. Tatil kredisi anlaşması yapacak olan firmalar ise Ziraat Bankası’nın web sitesinde yayınlanacak.