Dünyayı etkisine alarak binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgını en çok turizm sektörünü etkilemiştir. Kültür ve Türizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sezosunda uygulanacak olan yeni sertifikasyon sistemini açıkladı.

Koronavirüs olmayan tesisler için uluslaraarası kabul görmüş bir sertifikasyon sistemi oluşturulduğunu belirtti. Salgın sonrasında virüs olmayan tesislere sertifika verilerek açılması sağlanacak.

Bakan Ersoy “Gerekli önlemleri alan tesislere sertifika verilecek, faaliyete geçebilecek.” dedi. Ersoy, “Bu konuda büyük tur operatörlerinin de fikirlerini istedik.” ifadelerini kullandı.

Salgın sonrasında en fazla turist ise Asya ülkelerinden gelecek bu nedenle Galataport’un bu yıl hizmete gireceği belirtilti.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılan turizm personelinin maaşların 5 Mayıs’ta hesaplara geçeceğini söyleyen Ersoy, “Seyahat acenteleri için 2 yeni krediyi devreye aldık. Seyahat acentelerine 50 bin liralık hızlı kredi veriliyor. 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli olarak yapılacak.” şeklinde konuştu.

Coronavirüsten en çok etkilenen ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Almanya, Çin, Belçika, İsveç, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Yunanistan.

Türkiye’de en çok görülen vaka ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Zonguldak. Sokağa çıkma ise yaşa bağlı olarak sınırlandırıldı. Ücretsiz maske dağıtımı sürerken, sosyal mesafe ve izolasyon önlemleri de sürüyor. Virüs salgının İstanbul’da Haziran gibi azalacağı beklenirken, diğer bölgelerde Mayıs sonu biteceği tahminleri yapılıyor.

Virüsle ilgili olarak aşı ve ilaç çalışmaları sürüyor. Aşı çalışmaları yapan ülkeler arasında ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, Çin, Rusla ve Türkiye bulunuyor.