Konya denince akla dini yerler gelse de antik döneme ait birçok eserin bulunduğu mistik atmosfere sahip illerimizden biridir. Kültür ve tarih gezisi kapsamında geleceğiniz Konya’da mutlaka Kilistra Antik Kenti’ni görmelisiniz.

Kent, Helenistik ve Roma döneminin önemli yerleşim bölgelerindendir. Burada yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan Şırahane bölümünde eşik taşı ve Roma dönemine ait devşirme mezar bulunmuştur. Mezarın üzerindeki yazıda ise Kilistra yazmaktadır.

Konya’nın Antik Kentine YolculukKilistra Antik Kenti, Bizans döneminde Kapadokya’daki gibi kaya oyuğu evlerin olduğu bir bölgeymiş. İncil’de de adı geçen Saint Paulos’da seyahat ettiği sırada buraya gelmiştir. Kent, Anadolu Kentleri ve Kral Yolu üzerinde bulunmaktadır.

Arkeolojik çalışmalarda Sümbül Kilisesi temizlenmiş burada bulunan alana halk Paulönü demiştir. Bu da Saint Paulos’un adının yaşatıldığının da bir delili diyebiliriz. Roma döneminde Hristiyanlığı seçmiş olan Lystra halkı, putperestler ve yağmacıların baskısına ve saldırılarına uğramışlardır. Bu yüzden çevrede yer alan gizli yerlere yerleşmeye başlamışlardır. Kilistra bölgesi bu anlamda en elverişli yerlerden biri olmuştur.

Göktürk köyünde yaşayan halk Kilistra Antik Kenti’nin üzerinde yaşamaktadırlar. Bizans döneminde yaşayan halk, Anadolu’ya gelmiş ve Türklerle beraber yaşamışlardır bununla ilgili kalıntılar ortaya çıkmıştır.
Kilistra Antik Kenti doğal kayalardan oluşmuştur. Beş ayrı alanda kurulmuştur. Kayalar oyularak buraya gizlenmişler yani amaç saklanarak yaşamaktır. Kayaların içi ise geniş bir şekilde oyularak içine havalandırma ve aydınlatması dahi gizlenmiştir.

Kentin mimari özelliğine bakıldığında sosyal amaçlı kullanılan yapılara rastlamak mümkün bunun yanı sıra dini ve güvenlik amacıyla kullanılan yapılarda bulunuyor. Buradaki peri bacaları volkanik tüf kayalarından oluşmuştur. Kent vadi boyunca uzanmaktadır. Taş orman gibi görünmektedir. Yeşilin her tonunu burada görebilirsiniz. Değişik bir bitki örtüsüne sahiptir.

Konya’ya gelmişken mutlaka Mevlana ve Şems’in türbesini de görmelisiniz. Konya denince akla etli ekmek yemeği gelmektedir. Mutlaka tatmadan dönmeyin.

Konya’da konaklayabileceğiniz ekonomik tesisler bulunmaktadır. Dilerseniz arkadaşlarınızla beraber kamping alanlarında çadır kurabilir, doğayla bütünleşerek macera ve huzur dolu birkaç gün geçirebilirsiniz. Trekking, yürüyüş gibi doğa sporlarını yapabilir, dağ bisikleti sürebilirsiniz. Konya’dan ayrılmadan önce buraya özgü olan organik ve otantik ürünlerden hediye olarak satın alabilirsiniz.

[insert page=’konyada-yapilacak-seyler’ display=’content’]