Kapadokya Avanos denince akla Anadolu ozanlarından Aşık Seyrani’nin dizeleri gelir “Ortasından nehir geçen, su sesiyle şakıyan, toprağı sanat doğurmuş, çömeliyle anılan, kör de bilir yolunu, testi bardak kırığından bellidir”. Avanos, Nevşehir’e 18 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Kuzey ve Orta Anadolu’yu gezerek Karadeniz’e dökülen Kızılırmak, Avanos’un killi topraklarını kırmızıya boyamış. Buradaki tüflü ve killi toprağın renginin kızıl olması bu yüzdendir. Doğa adeta bir sanat yaratmış diyebiliriz. Toprak hamur gibi yoğrularak sanat eserine dönüşüyor. Güveç, çanak, çömlek, biblolar… vs. Sadece çömlekçilik değil, dağlardan toplanan rengarenk bitkiler toplanarak kaynatılıyor ve elde edilen doğal boyalarla halılar dokunmuş. Yemyeşil bağlarından toplanan bal tadında üzümleriyle dünyanın en güzel şarapları yapılmış.

 

Komünal Tatilin Rotasına Yolculuk
Komünal Tatilin Rotasına Yolculuk

Avanos için dünyanın en mistik ve farklı coğrafi güzelline sahip bir yer diyebiliriz. Burada yaşam tamamen doğal ve organik. Buraya gelirken 1900’lü yıllarda yapılmış olan 11 ayaklı Taş Köprü’yü görmeli ve güneşin batışını izleyebilirsiniz. Dar sokakları ve tarihi taş evleriyle adeta eski zamanlara yolculuk yapıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz.

Avanos’un geçmişi M.Ö.2000’i yıllara dayanıyor. Hititlerin izlerini taşıyan Avanos o dönemlerde Zu-winasa ve Nenassa olarak biliniyormuş. Antik Yunan döneminde ise Venessa olarak anılıyormuş. Ünlü tarihçi Strabo’nun kitaplarında da Tanrı Zeus kültüne sahip dini ve politik bir yer olarak anlatılmış. Selçuklular döneminde ise Evranos Bey’in yönetimiyle alınan Avanos, Evani olarak anılmış. Osmanlı kayıtlarında ise Enes veya Evenez olarak geçmiş.

Buraya geldiğnizde Keşişler Vadisi olarak da anılan Paşabağı’nı görmelisiniz. Buradaki peribacalarının görüntüsüne şaşkınlıkla bakacaksınız. Keşiş Simon’un saklandığı ve ibadetini yaptığı yerdir. İlk Hristiyanlığı kabul edenlerin merkezi ve de Paganlardan kaçış noktası diyebiliriz.

Zelve Vadisi’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Avanos’a 3 kilometre mesafede bulunuyor. Sivri uçlu peribacalarıyla dikkat çeken bir yer . 9. ve 13. yüzyıllarda Hristiyanlığın önemli dini merkezi olmuş. İlk dini bilgiler burada öğrenilmiş. Bu yüzden bölgede 15 adet kilise bulunuyor.

M.Ö.400’lü yıllara kadar uzanan Özkonak Yeraltı Şehri’ni görmeden dönmeyin. İdiş Dağı’nın volkanik patlaması sonucu tüf kayalar oluşmuş ve bu kayaların oyulması yer altı şehri meydana gelmiş. O dönemin mimari anlayışına hayret edeceksiniz. Lahit Mezar, Saruhan Kervansarayı, Dereyamanlı Kilisesi, Çeç Tümülüsü, Çavuşin, Güllüdere, Belha Manastırı, Tarihi Avanos Evlerini görmeden dönmeyin.

Avanos’daki tarihi evler Selçuklu döneminde yapılmaya başlanmış. Saruhan Medresesi, Alaaddin Cami önemli eserler arasında yer alıyor. Çiçek motifleriyle dikkat çekiyor.

Buraya gelmişken mutlaka sabahın erken saatinde kalkıp güzel bir kahvaltının ardından balon turuna katılıp bu güzel macerayı yaşamanızı öneririz. Güneşin doğuşuna ilk kez bu şekilde tanık olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

Avanos’da ekonomik olarak konaklayabileceğiniz oteller, pansiyonlar bulunuyor. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte bölgede bulunan Ada Camping’de doğayla iç içe, macera dolu günler geçirebilirsiniz. Vadilerin ortasında ilginç, farklı komünal hayatın deniyimini yaşayabilirsiniz. Tesiste kaydıraklı yüzme havusu, internet, elektrik ve restoranda bulunuyor. Kısacası konforlu bir çadır kampı yapabilirsiniz.

[insert page=’nevsehirde-yapilacak-seyler’ display=’content’]