Mersin denince akla gelen festivallerden biri olan Kızkalesi’nin uluslararası tanıtımına katkı sunmak amacıyla ve de Mersin’de bulunan yabancı turistlerle yerel halkı kaynaştırmak amacıyla yapılan 4.Kızkalesi Kültür ve Turizm Festivali’ye Erdemli ilçesi hareketlendi. Festival, Kızkalesi Halk Plajı’nda gerçekleşti.

Kortej yürüyüşüyle festival başladı. Beledieler ve üniversitelerin stantlarının yanı sıra muay thai, voleybol, yüzme, jimnastik ve karate gibi yarışmalar düzenlendi.

Gelecek sene düzenleyecekleri festivali uluslararası yapmak istediğini belirten Kızkalesi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin çalışkan, “Kızkalemizdeki kum ve deniz hiçbir ilimizde yok. Tarihimize sahip çıkmamız lazım. Bize bu konuda desteklerini her zaman gösteren Mersin Valimiz Özdemir Çakacak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ilçe belediye başkanlarımıza ve kaymakamlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu sene uluslararası festivali uluslararası düzenlemesek bile katılım çok yoğun bu da bizi çok mutlu ediyor” dedi.

Festival yapılan konuşmaların ve spor karşılaşmalarının ardından ödüllerin dağıtılmasıyla sona erdi. Yarışmacılar ödüllerini Vali Çakacak’tan aldı. Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, katıkaları sebebiyle Vaki Çakacak’a plaket veri. Olgunlaşma Enstitüsü ise Anadolu’dan Esintiler isimli bir defile düzenledi. Festival açılış töreniyle başlayarak, yarışmalarla devam etti ve konserle son buldu.

Kızkalesi Kültür ve Turizm Festivali her yıl Mersin’in Erdemli ilçesinde Kızkalesi Plajı’nda düzenleniyor. Festival sayesinde yerli ve yabancı turistlerle, Mersin’liler iletişim kurarak, kaynaşıyor. Festival bu yılda renkli görüntülerle sona erdi.