Kış turizmi tüm yıl boyunca devam edebilir.  Avusturya Turizm ve Organizasyon Şirket Input yöneticisi Johannes Triebnik yaptığı açıklamada turistlerin eşsiz bir şeyler yaşamak için seyahat ettiklerini ve turizm tesislerinin herkese hitap etmek yerine güçlü yönlerini göstermeleri gerektiğini belirtti.

Triebnik sözlerine şöyle devam etti, kültür, otantik ve gelenek kavramlarının kış turizm merkezlerinde yıl sonuna kadar turizm faaliyetleri açısından etkili olduğunu söyledi. Uludağ Avusturya Ticaret Ofisi tarafından düzenlenen kış turizmi toplantısında konuşan Avusturya Turizm ve Organizasyon Şirket Input üst yöneticisi Johannes Triebnik, kış turizm merkezlerinin yaz sezonunda da ziyaretçi çekebilmek için müşterilerine otantik, kültürel ve geleneksel deneyimler sunması gerektiğini belirtti. Triebnik sözlerine şöyle devam etti, turistler farklı bir şeyler bulmak için seyahat ettiklerini, turizm tesislerinin herkese hitap etmek yerine güçlü ve farklı yönlerini göstermelerini gerektiğini ve firmaların kendilerini dürüst, samimi bir şekilde anlatmaları gerektiğini söyledi.

Turizm firmalarının Türkiye’de çeşitli projeler planladığını ve burada büyük bir kültür ve geleneğin olduğunu belirtti. Geçmişte burada kayak ekipmanlarının avcılık için kullanıldığını anımsatan Triebnik, günümüzde bu sektörün büyük bir ekonomik gelir getirebileceğini ve kış turizminin ulaşım gibi yan sektörleri de geliştirebileceğini anlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkan Vekili Özgür Almaç ise Türkiye’nin yeni kış turizmi destinasyolarının oluşturulması gerektiğini, mevcut olanları ise dönüştürmek için çeşitli çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Zirveye valilikler, kış turizm yönetici ve temcilcilerinin yanı sıra belediyeler ve Avusturya şirketlerle, sivil toplum kuruluşları katıldı.