Haziran ayında açıklanması düşünülen turizm sektörüne yönelik olarak Kıbrıs’ta ilginç bir kampanya başlatılıyor kampanyanın sloganı ise “tatile gel, virüs kaparsan tedavi bedava”

Turizmde salgın nedeniyle büyük kayıplara uğrayan Kıbrıs, uluslararası turizm şirketlerine, ‘Karantina uygulanmayacak, PCR testi ve özel hastane faturaları’ taahhüdünde bulundu.

Hürriyet’ten Ömer Bilge’nin haberine göre Dışişleri, turizm ve ulaştırma bakanlarının imzalarıyla yapılan taahhütte, sadece turistlere yönelik ilk etapta 100, ilerleyen süreçte ise 220 yataklı hastanenin ayrıldığını belirtti. Taahhüde göre, turistlerin havaalanında yaptıracağı PCR testleri ve ülkede virüs kapmaları durumunda yoğun bakım ve suni solumun cihazına bağlanma da dahil tüm sağlık harcamaları devlet tarafından karşılanacak.

Coronavirus salgını nedeniyle tüm dünyada büyük ekonomik kriz yaratırken bundan en fazla etkilenen ise turizm sektörü oldu. Virüsden en fazla etkilenen ülkeler ise ABD, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Belçika, Türkiye, Çin, Rusya, İran, Irak olmak üzere 185 ülkede binlerce insanın ölümüne neden oldu. Türkiye’de ise normalleşme süreci 1 Haziran itibariyle başlayacak. Restoranlar, kafeler ve turizm tesisleri açılacak ve bunun yanında eğlence mekanları ve tiyatrolar ise bu kapsam dışında kaldı. 65 yaş üstü ile 18 yaş altı gençlere sokağa çıkma kısıtlaması ise devam edecek. Aynı zamanda şehirlerarası seyahatlerde uygulanan yasaklar kaldırıldı.

Covid-19 virüsünden etkienen ülkeler arasında ABD, İtalya, Fransa, Almanya, Fransa, İngiltere, Türkiye, Çin, İran, Irak ve Rusya başta olmak üzere 185 ülkede etkili oldu.