Edirne Keşan Gezi Rehberi
Edirne Keşan Gezi Rehberi

Keşan Gezi Rehberi

Marmara Bölgesi’nde Edirne iline bağlı ilçesi olan Keşan, Yunanistan sınırı İpsala’ya 30 kilometre mesafededir. İstanbul-Çanakkale yolu üzerinde bulunan Keşan, özellikle arabayla seyahat edenlerin uğrak noktasıdır. Dünyanın kendini temizleyebilme özelliğiyle yaklaşık 300 sualtı canlısına ev sahipliği yapan Saros Körfezi’nin bir bölümü de Keşan ilçe sınırları içindedir. İstanbul’a coğrafi yakınlığı nedeniyle Keşan ilçesinin özellikle Erikli, Mecidiye, Gökçetepe gibi bölgelerinde yaz turizmi oldukça gelişmiştir. Ayrıca temizliğiyle ve sualtında yaşayan canlıların çeşitliliğiyle Saros Körfezi, Türkiye’nin en iyi dalış yapılan noktalarından biri konumundadır.


İlçenin tarihi M.Ö. 4000 yılına kadar uzanır. Bilinen en eski adı Zorlanis’tir. Bu dönemde bölgeye Luviler hakimdi. Keşan tarih boyunca ise Yunan, Pers, Odris, Makedonya, Roma ve Roma imparatorluğunun ikiye ayrılmasının ardından Bizans imparatorluğu egemenliğine girmiştir. İlçe ilk kez Gazi Süleyman Paşa döneminde Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altına girmiştir. Edirne’nin bir ilçesi olan Keşan, il merkezine 112 kilometre mesafede yer almaktadır. Keşan’ın kuzeyinde Uzunköprü ilçesi, batısında İpsala ilçesi, güney batısında Enez ilçesi ve Saros Körfezi, güneyinde Çanakkale ilinin Gelibolu ilçesi, doğusunda ise Tekirdağ’ın Malkara ilçesi bulunmaktadır. Bölgede Marmara özellikli Akdeniz iklimine rastlanmaktadır.


Edirne Keşan Gezilecek Yerler
Edirne Keşan Gezilecek Yerler

Keşan’da gezilecek yerler

Hersekzade Ahmet Paşa Camii

Edirne Keşan ilçe merkezinde bulunan Hersekzade Ahmet Paşa Camii, 16’ncı yüzyıla ait bir yapıdır. Veziriazam Ahmet Paşa tarafından yaptırılan cami, kare şeklinde tasarlanmıştır. Kubbesi kurşun kaplı, iç duvarları kalem işçiliği ürünü olan süslemelerle dolu olan cami, ilgi çeken iç ve dış mimarisi ile her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır.


Gökçetepe Tabiat Parkı

Saroz Körfezi’ne yakın konumuyla öne çıkan Gökçetepe Tabiat Parkı, doğal yapısı korunmuş bir bölgedir. Çam ormanlarıyla örtülü olan parkta sevdiklerinizle hoş bir gün geçirebilirsiniz. Sahili oldukça güzel olan Gökçetepe’de dalış gibi su sporları da yapmanız da mümkündür. Deniz, plaj ve orman üçlüsü bölgeye artı değer katmaktadır. Plajın hemen yanından ormanlık alan başlamaktadır. Tabiat parkının etrafında yer alan kamp alanları, restoranlar, plajlar ve köylerden gelen doğal besinlerin satıldığı yerlerle sosyal ve ekonomik aktivite alanları bulunur. Yine Gökçetepe Tabiat Parkı alanında yamaç paraşütü, offroad ve izcilik gibi çeşitli faaliyetlere katılabilirsiniz.


Saros Körfezi

Dünya üzerinde kendini temizleyebilme özelliğine sahip altı körfezden biri olan Saros Körfezi, birçok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Körfezde özellikle su altı sporları oldukça yaygındır. Diğer yandan dünya üzerindeki windsurf yapılabilecek üç yerden biri olan körfez; tertemiz suyu, eşsiz plajı ve doğasıyla her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır.


Sazlıdere Sahili

İlçe merkezine 22 kilometre mesafede bulunan Sazlıdere Sahili, Gelibolu yolu üzerindeki Sazlıdere köyünü yakınlarındadır. Uzun kumsalı ve tertemiz  bir denize sahip olan Sazlıdere Sahili, muhteşem kumsalının yanı sıra hemen ardından başlayan ormanlık alanıyla da görenleri kendine hayran bırakıyor.


Danişment Sahili

Danişment Sahili, Keşan’ın diğer sahillerinde olduğu gibi yeşilin ve mavinin buluştuğu noktalardan biri konumundadır. Kamp alanları bakımından oldukça avantajlı olan Danişment Sahili’nde, ormanlık alanların içinde kamp için uygun alanlar bulmanız mümkündür. Hem bölge halkı tarafından hem de diğer illerden gelen ziyaretçiler tarafından sıkça tercih edilen sahilde, sevdiklerinizle huzurlu ve keyifli bir tatil yapabilirsiniz.


Göbekli Tepe Sahili

Keşan’a bağlı Çamlıca Beldesi’ne dört kilometre uzaklıkta bulunan Göbekli Tepe Sahili, Göbekli Tepe köyüne ise beş kilometre mesafededir. Bölgedeki en temiz sahillerden biri olma özelliği taşıyan sahil, yeşilin bol olduğu güzel doğası ve berrak bir deniziyle öne çıkmaktadır. Burada arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle kamp yapabileceğiniz uygun alanlar vardır.


Erikli

Erikli, Keşan’da en sık tercih edilen tatil yörelerinden biri konumundadır. Keşan ilçe merkezine 30 kilometre mesafede bulunan Erikli beldesi özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bölgede yer alan geniş ve güzel kumsallar ile eşsiz deniz görenleri kendine hayran bırakır. Deniz sporları için de tercih edilen bölgede her yıl düzenlenen festivaller hatırı sayılır bir kitlenin bölgede toplanmasına neden olur. Eğlence mekanları açısından da oldukça zengin bir alan olan Erikli özellikle gençlerin uğrak yeridir.


Yaylaköy

Soroz Körfezi’nde kıyısı bulunan Yaylaköy, ilçe merkezine 38 kilometre mesafededir. Sahile yaklaştıkça yazlık yerleşimleri görebilirsiniz. Yaz aylarında oldukça kalabalıklaşan Yaylaköy’de, inşa edilen balıkçı limanı ile kıyı şeridi olumsuz etkilense de bölgenin en çok tercih edilen tatil yerlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.


Keşan’da ne Yenir

Tavada yaprak ciğeri, Keşan’a özgü meşhur lezzetlerden biridir. Oldukça lezzetli olan tavada yaprak ciğeri, Keşan seyahatiniz sırasında mutlaka deneyimlemeniz gereken tatlar arasındadır. Edirne’nin meşhur diğer lezzetlerinden bir diğeri ise ciğer tavasıdır. Keşan’da birçok mekanda bulabileceğiniz bu lezzetler, damaklarınızda hoş bir tat bırakacaktır.


Keşan’da öne çıkan bu iki lezzetin yanı sıra; köfte ve balık restoranlarından çeşitli ve taze balık türlerini deneyebilirsiniz. Burada balık ve kalamar, et restoranlarından Keşan usulü kebap, Somon sarma, fener kavurma, kadayıflı karides, kalamar ve balık kavurma, peynir helvası gibi lezzetleri denemeniz mümkündür. Bu lezzetler yöreye özgü farklı soslar kullanılarak yapılır. Söz konusu lezzetler sadece Keşan ve Edirne yöresine has yemeklerdir.

Edirne Keşan Gece Hayatı
Edirne Keşan Gece Hayatı

Keşan’da gece hayatı

Kavaklı Restaurant

Gelibolu yolu üzerinde Keşan’a 10 dakika uzaklıkta yer alan Kavaklı Restaurant, kavak ağaçlarının arasında nezih güzel bir mekandır. Özellikle kaşarlı köftesi ile ünlenen mekanda ev yapımı yemeklerden yöresel lezzetlere kadar birçok seçenek bulabilirsiniz. Fiyatların da oldukça uygun olduğu mekanda güler yüzlü ve saygılı personel ile kendinizi ev rahatlığında hissedeceksiniz. Akşam saatlerinde alkol servisinin de yapıldığı mekanda, fasıl eşliğinde hoş bir sohbete kendinizi kaptırıp sevdiklerinizle birlikte hoş bir akşam geçirebilirsiniz.


Zindanaltı Meyhanesi

Mezesi, zengin menüsü, güler yüzlü personeli, fasıl eşliğinde eğlence ortamı ile tam bir aile mekanı olan Zindanaltı Meyhanesi, özellikle meze çeşitleri ve ızgaralarıyla isim yapmış, ünlenmiş bir mekandır. Keşan seyahatiniz sırasında mutlaka ziyaret etmenizi önereceğimiz mekanda fiyatlar da oldukça uygun.


Çamlıbel Restaurant

Satır et ve ciğer sarması ile öne çıkan Çamlıbel Restaurant, güler yüzlü ve temiz servis anlayışıyla müşteri odaklı bir mekan. Burada sevdikleriniz ve dostlarınız ağaçlar altında oturup satır etinizi yiyip içkinizi yudumlayabilirsiniz. Hoş manzarası, sıcak ve samimi ortamı ile memnun kalacağınızı umduğumuz mekanda, fiyatların oldukça uygun olduğunu söylemek de fayda var.