Coronavirüs önlemleri nedeniyle vakaların azalması ve havaların ısımasıyla beraber turizm sektöründe hazırlıklar hızlanmaya başladı. Kontrollü bir şekilde seyahat kısıtlamasının kalktığı Antalya’da turizm sektörü 2020 sezonu planlarınızı yapmaya başladı.

KETAV ve Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Biz zaten 2019 turizm sezonun tamamlanmasıyla 2020 yılı sezon hazırlıklarımızı yapıyorduk. Şu anda Kemer tam anlamıyla turizm sezonuna hazır” dedi.

Dünyayı etkisi altına alarak binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüsle mücadele doğrultusunda Türkiye’de vakalar düşmüş ve iyileşen hata sayısında yükselme oldu. Normalleşme takviminin belirlenmesinden sonra seyahat yasağınında kaldırılmasıyla birlikte Antalyalı turizmciler sezona hazırlanmak için çalışmalarını hızlandırdı.

Antalya’nın popüler turizm rotalarından olan Kemer ilçesinde, Kemer Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı olan Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun talimatlarıyla 2019 yılında turizm sezonu bitmiş, Mart ayında başlayan hazırlıklar ise Kaymakamlıkla uyumlu bir şekilde koronavirüs tedbirleri kapsamında hazırlıklar sürdürüldü. Kemer’de sezon Haziran’da iç pazara yönelik olarak başlayacak.

Kemer Belediyesi ve KETAV Başkanı Necati Topaloğlu, “Tabii ilk etapta Covid-19 ile bir mücadele sürecini başlattık. Ama tabii bu süreç devam ederken, biz de aynı zamanda hem belediye olarak hem de Kemer’de turistik otelciler olarak sezon hazırlıklarımızı da yaptık. Şu anda biz sezona hazırız. Önemli olan müşterilerin gelmeye başlaması. Zaten ilk etapta yerli misafirlerimizle başlayacağız. Ondan sonra da havayolu şirketleri uçmaya başladığı zaman yabancıya açacağız. Yani şu anda Kemer’deki tüm tesisler misafirlerini ağırlamak için hazır. Önemli olan önümüzdeki bu süreçte hareketliliğin sağlanmasını beklemek. Her şeyimiz hazır, sahilinden tutun da yollarımız, aydınlatmalarımıza kadar her şeyimiz hazır. Sadece eksiğimiz olan misafirlerimizin gelmesini bekliyoruz. Kemer 2020 yılı yaz sezonuna hazır” dedi.

Çin’in Wuhan kentinden başlayarak 185 ülkeye yayılan covid-19 virüsü nedeniyle dünyada pandemi ilan edilmiş, sınırlar kapatılmış ve uçuşlar iptal edilmiş.