İstanbul’a yakın olması sebebiyle çoğumuzun ailemizle birlikte geldiği ve çocukluk anılarımızın olduğu yerdir Akçay.. Balıkesir’in eşsiz doğasına sahip, huzurlu bir tatil beldesi olma özelliğini kaybetmeyen yerlerden biri diyebiliriz.
Temiz, berrak denizi, sessizli, termal zenginlikleri, bol oksijenli atmosferiyle sizlri daima büyüleyen tatil cenneti… Akçay’ın havasının özellikle koa, astım gibi üst solunum ve akciğer hastaları için şifa kaynağı…

Kaz Dağları'nın Ortasında Bir Yer
Kaz Dağları’nın Ortasında Bir Yer

Burada hem soğuk hemde termal su bulunuyor. Her ikisindende faydalanabileceğiniz sağlık turizmininde önemli bölgesidir. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdi Akçay aynı zamanda ülkemizinde ilk tatil beldesidir. Burası en çok yazlığın olduğu yerdir. Bu yüzden daha çok emekliler burada kalmaktadır. Okulların kapanmasıyla birlikte tatilciler çocuklarıyla birlikte buraya akın ederler. Sıcaklık burada sıcak ve ılıktır.

Edremit ilçesinin en güzel yerlerinden biri olan Akçay ilçe merkezine 8 kilometre mesafede bulunuyor. Kaz Dağları’nın yeşillikle kaplı görkmeli manzarasıyla, Ege Denizi’nin turkuaz denizinin ortasında yer almaktadır.
Akçay İstanbul arası yaklaşık olarak 480 kilometredir. Aracınızla buraya 7 saatte ulaşmanız mümkün. Balıkesir-Akçay arası ise 196 kilometre ve aracınızla 1,5 saatte ulaşabiliyorsunuz Şehirlerarası otobüsle gelmek isterseniz eğer İstanbul üzerinden Tekirdağ-Çanakkale yolundan otobüslerle gelebiliyorsunuz. Dilerseniz Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’nda indikten sonra dolmuşlarla veya taksiyle rahatlıkla Akçay’a giriş yapabilirsiniz.

Akçay’ın birbirinden güzel doğal zenginliklere sahip plajları bulunmaktadır. Bunlardan biri Altınkum Plajı’dır burada rahatlıkla yüzebilir ve güneşlenmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Buraya gelmişken mutlaka Sarıkız’ın yaşadığı köye giderek evini görebilir, buradaki Sarıkız Heykeli’nin fotoğrafını çekebilirsiniz. Akşamları deniz manzarası eşliğinde Kordon’da kahve, çay veya alkollü içkinizi içebilir ve güneşin batışını Kordon’da yürüyerek izleyebilirsiniz.
Buranın en güzel köylerinden biri olan Çamlıbel Köyü’ne giderek burayı doyasıya gezebilir, köy kahvenizde köylülerle sohbet edebilir, köy kahvaltısı yaparak güne zinde başlayabilirsiniz. Çamlıbel, Akçay arası 6 kilometredir. Buradan Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalesi’ni görebilirsiniz. Güre Kaplıcaları’na giderek buranın şifalı sularından faylanabilirsiniz.

Kaz Dağları’nda yer alan Milli Park’ı gezebilir, eşsiz doğa güzellikleri içinde güzel bir gün geçirebilirsiniz.
Akçay’a gelmişken bölgenin lezzetleri balıklarının tadına bakmadan dönmeyin. Bunun yanı sıra zeytinyağlı yemekler ve mezelerin tadı damağınızda kalacaktır. Akçay bölge olarak zeytin ağaçlarıyla kaplı bir yerdir. Pirinç, safran ve şekerle yapılan zerdenin tadına bakmayı unutmayın. Ege mutfağının en güzel lezzetlerini burada bulabilirsiniz.

[insert page=’balikesirde-yapilacak-seyler’ display=’content’]