Kaz Dağları Gezi Rehberi
Kaz Dağları Gezi Rehberi

Çanakkale Kaz Dağları Gezi Rehberi

Edremit Körfezi’nin kuzey bölgesinde, Çanakkale ile Balıkesir arasında bulunan ve Türkiye’deki en önemli doğal zenginliklere ev sahipliği yapan Kaz Dağları, İda Dağı adıyla antik çağlardan beri çok sayıda efsaneye konu olmuştur. Sahip olduğu muhteşem doğal güzellikleriyle kent stresinden kaçmak isteyenlerin başlıca uğrak yerlerinden biri olan; içinde kızılçam, karaçam, meşe ormanları ve büyük zeytin bahçeleri bulunan Kaz Dağları, en sıcak yaz aylarında dahi serinliğiyle tam bir cazibe merkezidir. İnsana huzur veren bu sakin tatil cenneti; buz gibi su kaynakları, şelaleleri, kuş sesleri ve yemyeşil görüntüsüyle her mevsim enfes bir ortam sunmaktadır.


Kaz Dağları bugüne kadar pek çok edebi eserin de başlıca konularından biri olmuştur. İzmirli şair Homeros’un İlyada isimli ünlü yapıtında “Bol pınarlı vahşi hayvanların anası” şeklinde geçen Kaz Dağları; Afrodit, Hera ve Athena’nın katıldığı, Truva Savaşı’na neden olan meşhur güzellik yarışmasının da yapıldığı mekandır. Zeus’un doğduğu Kaz dağı, aynı zamanda tanrıların Truva Savaşı’nı izlediği yer ve Hera ile evlendiği dağdır. Ayrıca Troya savaşının baş kahramanlarından Paris de burada çobanlık yapmıştır. Öyle ki bazı rivayetlere göre Nuh’un Gemisi de buradadır. Kaz Dağları’nın günümüzde en çok bilinen hikayesi ise meşhur Sarıkız efsanesidir.


Kanyon ve şelaleleriyle, derin vadi ve nehirleriyle kendine özgü muhteşem bir doğaya sahip olan Kaz Dağları, Türkiye’nin ziyaret edilmesi gereken en zengin deneyimlerini sunmaktadır. Tatilcity olarak Kaz Dağları’nda bir doğa tatili yapmanızı öneririz.


Kaz Dağları Gezilecek Yerler
Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Kaz Dağları’nda gezilecek yerler

Kaz Dağları Milli Parkı

Doğal zenginlikleri ve kültürel kaynakları bakımından çok geniş bir potansiyeli barındıran Kaz Dağları, hem yerüstü hem de yeraltı su kaynaklarıyla Biga Yarımadası’nın yaşam kaynağıdır. Doğal ormanlarının yanı sıra sadece kendine özgü endemik bitki türleriyle Türkiye’nin en önemli ekosistemlerinden birine sahip olan Kaz Dağları, geniş bir bölgede yer almaktadır. Güneyinde Edremit Körfezi, doğusunda Zeytinli, kuzeyinde Karamenderes ve batısında Mıhlı çayları arasında bulunan ve 21 hektardan daha fazla bir alanı kapsayan Kaz Dağları Milli Parkı, 1994 yılında milli park statüsüne kavuşmuştur. Jeolojik konumundan dolayı meydan gelen ilginç bitki yapısı, iklim ve toprak özellikleriyle yüksek oranda oksijen üreten Kaz Dağları Milli Parkı, mis gibi temiz havasıyla gezilmesi gereken geniş bir coğrafyadır.


Sütüven Şelalesi

Kaz Dağları’ndan görülmesi gereken yerlerin başında bulunan Sütüven Şelalesi, Sarıkız Yaylası’ndan doğan Kızılkeçeli Çayı üzerindedir. Yakınında yer alan Hasan Boğuldu Göleti ve orman içindeki muhteşem manzarasıyla konuklarını büyüleyen bu doğa harikası, adını “sıçrayan su” anlamındaki “tüvleyen” kelimesinden almıştır. Suyu oldukça soğuk olan şelalede yüzmek, unutulmayacak bir deneyim oluşturmaktadır. Zeytinli beldesinden ulaşılabilen Sütüven Şelalesi’nde harika bir gün geçireceksiniz.


Hasanboğuldu Göleti

Sütüven deresinin karşısındaki yoldan ulaşılabilen Hasanboğuldu, ilginç efsanesiyle dikkat çekmektedir. Buna göre gölet, adını, burada boğulan Hasan isimli genç aşıktan almıştır. Filmlerde ve Sabahattin Ali’nin öykülerinde de geçen Hasanboğuldu, efsanelerinden dolayı bile olsa ilgi çeken yerlerden biri olmuştur. Hasanboğuldu Göleti’ne giderken, yol üzerinde Romalılar döneminden kaldığı tahmin edilen su kemerleri harika bir görüntü sergilemektedir. Doğa yürüyüşleri ve yüzmek için tercih edilen göleti ziyaret etmenizi öneririz.


Mıhlı Şelalesi

Gizli cennet olarak nitelendirilen Mıhlı Şelalesi, Romalılardan kalan kemerli köprüsü, yeşil doğası ve göletiyle bölgede ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Altınoluk-Çanakkale yolunda bulunan ve Akçay’a 25 kilometre uzaklıkta bulunan şelale, ormanlık dere kenarıyla da ilgi çekmektedir. Bu bölgedeki dinlenme tesisinde harika vakit geçirebilirsiniz. Çevrenizi saran çınar, çam, incir, zeytin, defne, armut ve ayva ağaçlarına bayılacaksınız.


Adatepe Köyü

Eski bir Rum köyü olan Adatepe, Edremit Körfezi’nin kuzeyindeki tepenin arkasında yer almaktadır. Zeytin ve çam ağaçları arasında muhteşem evleri bulunan Adatepe, dar sokaklarıyla dikkat çeken sevimli bir Ege köyüdür. Eski evlerin restore edilerek yenilendiği köyde, bu evlerin bir kısmı butik otel olarak hizmet vermektedir. Taş işçiliğinin tüm incelikleriyle yapılan evlerin mimari yapısı oldukça ilgi çekicidir. Köyün girişinde yer alan antik dönemden kalma Zeus Altarı da görülmesi gereken biridir.


Yeşilyurt Köyü

Dağ turizminin yanı sıra deniz turizmine de ev sahipliği yapan Yeşilyurt, çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı bir köydür. Arnavut kaldırımlı patika yolları, taş evleri, meydanı ve tarihi camisiyle ilgi çeken Yeşilyurt Köyü, turistlerin rağbet ettiği yerlerden biridir. Yaklaşık 700 yıllık bir tarihi olan köyde butik otel, kafe, dükkan gibi mekanlar da konuklarına hizmet vermektedir. Rumlar ile Türklerin yüzyıllar boyuncu birlikte yaşadıkları bu köy, ayrıca Afrodit kaplıcalarına da ev sahipliği yapmaktadır.


Pınarbaşı Mesire Alanı

Kaz Dağları Milli Parkı içinde bulunan ve en çok ziyaret edilen mesire alanlarından Pınarbaşı, Güre köyü sınırlarında yer almaktadır. Akçay merkezine 6 kilometre mesafede yer alan Pınarbaşı; kar sularının eridikten sonra tepe altından fışkırarak kaynak halinde dere oluşturduğu muhteşem bir doğal özelliğe sahiptir. Yaz aylarında dahi buz gibi suyuyla harika bir mesire alanı olan Pınarbaşı günübirlik piknikçilerin ve mangal tutkunlarının en gözde mekanıdır.


Sarıkız Tepesi

Kaz Dağları Milli Parkı sınırlarında bulunan dağın en yüksek üç tepesinden biridir. Baba Tepe ve Karataş Tepesi ile birlikte Sarıkız Tepesi’ne de rehberle çıkmak gerekmektedir. Deniz seviyesinden bin 574 metre yüksekte bulunan Sarıkız Tepesi, yüzyıllar boyunca efsanelere konu olan tahtacı Türkmenlerinin yaşam yeri olmuştur. Muhteşem bir manzaraya sahip olan Sarıkız Tepesi, aynı zamanda Türkmenler için kutsal bir ziyaret merkezidir.


Tahtakuşlar Köyü Etnografya Galerisi

Türkiye’deki ilk özel etnografya müzesi olan Tahtakuşlar Köyü Etnografya Galerisi, Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alan sekiz Türkmen köyünden birisi olan Tahtakuş’ta bulunmaktadır. Türkiye’de bir köyde bulunan tek sanat galerisi olma özelliği taşıyan bu müze, 1992 yılında hizmete girmiştir. Galeride; Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden toplulukların giyim eşyaları, kültür varlıkları, aletleri, çadırları ve halıları sergilenmektedir.


Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti, Altınoluk ilçesine iki kilometre uzaklıkta bulunan önemli bir Troas kentidir. Mysia ve Troas arasında bulunan yola egemen stratejik bir konumu bulunan antik kent, Troia Savaşı’ndan önce kurulmuştur. Bizans İmparatorluğu’nun piskoposluklarından biri olan Antandros Antik Kenti, çok sayıda tarihi kalıntıyı barındırmaktadır. Burada gün yüzüne çıkarılan kalıntıların bir kısmı Bursa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.


Kızılkeçili Köyü

Osmanlı kayıtlarına göre 1890’lı yıllardan beri var olan Kızılkeçili Köyü, aynı adı taşıyan çayın kenarında yer almaktadır. Son yıllarda taş villaların yapıldığı köye; özellikle sanat dünyası, iş insanları ve akademi dünyasından insanlar yerleşmeye başlamıştır. Piknik alanı olma özelliğiyle de ziyaret edilen Kızılkeçili, 850 yıllık görkemli çınar ağacıyla ilgi çekmektedir.


Darıdere Tabiat Parkı

Kamp yapmak isteyenlere ve doğa yürüyüşçülerine hitap eden Darıdere Tabiat Parkı, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde yer almaktadır. Mavi ve yeşilin ahenkle dans ettiği doğal bir yapıya sahip olan park, çok sayıda ağaç türünün yanı sıra dere ve şelaleleri ile dikkat çekmektedir. Parkın içinde turistik tesis, bisiklet parkuru, kamp alanı ve futbol sahası gibi birçok bölüm mevcuttur.


Çamlıbel Köyü

Kaz Dağları’nda gezilmesi gereken yerlerden biri olan Çamlıbel, piknik alanıyla meşhurdur. Bölgedeki en gözde otel ve mekanlara ev sahipliği yapan bu turistik köy, yeşil bir vadiden Edremit Körfezi’ne bakmaktadır. Nefis Ege manzarası sunan köy, aynı zamanda Tuncel Kurtiz’in mezarının da bulunduğu yerdir.


Şahindere Kanyonu

Kaz Dağları’ndaki bu kanyon 26 kilometre uzunluğa sahiptir. Orman İşletme Müdürlüğü’nden izin alınıp girilebilen Şahindere Kanyonu’nda rehbersiz gezmek oldukça zordur. Altınoluk’a oksijen pompalayan bu kanyon, çok sayıda bitki ve ot türüne sahip bir doğa cennetidir.


Kaz Dağları’nda nerede ne yenir?

Kısık Restoran

Edremit’te bulunan Rum köyü Narlı, yaz döneminde oldukça yoğun ziyaretçi çekmektedir. Köyde bulunan Kısık Restoran, özellikle mangalda iddialı mekanlardan biridir. Eğer tercihiniz köy atmosferinde mangal keyfi yaşamak ise burayı ısrarla öneririz.


Düşler Vadisi

Çamlıbel Köyü’nde bulunan Düşler Vadisi isimli restoran, hem kahvaltı hem de yemek için en güzel mekanlardan biridir. Kuş sesleriyle renklenen çam ağaçları arasında doğayla iç içe harika bir ortamda, nefis otlu omletler yapılmaktadır. Akşam saatlerinde havuz başında sunulan canlı müzik eşliğinde harika vakit geçirebileceğiniz yerlerdendir.


Yengeç Restoran

Küçükkuyu limanındaki en sevimli balıkçı Yengeç Restoran’dır. Mezeleri ile özellikle sevilen bu mekanda, sütlü patlıcan isimli bir spesiyal da mevcuttur. Öte yandan kalamar ve ahtapot salatası ile bu ünlü mekanı öneririz.


Hünnap Han

Adatepe köyünde bulunan Hünnap Han, 18’inci yüzyıldan kalan otantik bir Osmanlı konağıdır. Günümüzde otel olarak işletilen konağın alt katında bulunan restoranda harika yemekler sizi bekliyor.


İncir Ev Yemekleri

Akçay beldesine bağlı Zeytinli’de yer alan bu mekan, zeytinyağlı yemeklerde oldukça başarılı. Sıcak ortamı ve güler yüzlü personeliyle bir aile işletmesi olan İncir Ev Yemekleri, özellikle nefis mantısıyla tercih ediliyor.

Kaz Dağları Gece Hayatı
Kaz Dağları Gece Hayatı

Kaz Dağları’nda gece hayatı

Doğal güzellikleriyle insanı mest eden Kaz Dağları, gece hayatı konusunda fazla seçenek sunmamaktadır. Hareketli bir gece hayatı değil de sessiz ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin mekanı olan Kaz Dağları’nda geceler sakindir. Koruma altında olan Kaz Dağları Milli Parkı’nda tesis yapılmasına izin verilmemiştir. Ancak kamp alanlarında konaklayanlar, kendi imkanlarıyla gece eğlenceleri düzenlemektedir. Ayrıca çevredeki köylerde gece eğlencesi sunan bazı mekanlar bulunmaktadır. Buralarda fasıl ve canlı müzik performansları gerçekleştirilmektedir. Kaz Dağları’nın yakınında yer alan Altınoluk ve Akçay beldelerinde de gece hayatı aktiftir. Altınoluk’ta bulunan Barcode, Rujj Bar, Club Elysium, Antique Disko ve Kırmızı Bar en çok ilgi çeken mekanlar arasındadır. Ayrıca Ayvalık’ta da çeşitli eğlence yerleri mevcuttur.