Bu yıl rengarenk süslerle donatılmış caddelerde eğlenmek ve insanın ruhunu dinlendiren ve coşturan müziklerle güzel bir kaç gün geçirmek istiyorsanız mutlaka düzenlenecek olan popüler festivallere katılmaya hazırlanın. İşte, Türkiye’de katılmanız gereken festivaller…

Sarıkamış Kış Oyunları Festivali

Festival Kars’ta 01 Mart 2020 tarihinde düzenleniyor. Sarıkamış Belediyesi’nce organize edilen Sarıkamış Kış Oyunları Festivali bu yıl 6. kez düzenleniyor. Festivale profesyonel sporcularla amatörler katılıyor.

Mart Dokuzu Urla Ot Festivali

Festival İzmir-Urla’da 21-22 Mart tarihinde düzenleniyor. Ege’nin incisi Urla’da düzenlenen ve geleneksel hale gelen festival 9. kez yapılacak. Etkinliklerin birçoğu ise ücretsiz olacak. Özbek Köyü’ne kadar ot toplama etkinliklerine katılabilir ve yerli halkın ürettiği organik ürünlerden satın alabilirsiniz.

Bodrum Acı Ot Festivali 

Festival Bodrum’da 14-15 Mart tarihlerinde yapılacak. Bodrum’a özgü Ege otları misafirlere sunuluyor. Bu yıl festival Ortakent’te düzenlenecek. Acı ot, baldıran, turp otu, tilkişen, deli kenker, ada marulu gibi otların yanı sıra yöresel yemeklerde festivalde misafirlere sunulacak. Aynı zamanda festivalde atölyeler, gösteriler, sokak performansları ve konserlerde düzenlenecek.

İstanbul Uluslararası Dans Festivali 

Festival 26-30 Mart tarihinde yapılacak. 9. kez düzenlenecek olan festivale yerli ve yabancı sanatçılar gösteriler düzenlerken, atölye çalışmaları da yer alacak.

Alaçatı Ot Festivali

02-05 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan festivale bir çok katılımcının yer alacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan festival Arnavut kaldırımlı sokakları, taş evleriyle festivale ayrı bir renk katıyor. Ege’nin en güzel ve sağlıklı otlarını bu festivalde görebilir ve satın alabilirsiniz.

Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali 

Festival Adana 04-12 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek. Ülkemizin tek ve ilk sokak festivali özelliğine sahip olan etniklik birbirinden renkli ve eğlenceli kıyafetlerle yürüyüş korteji eşliğinde, dans ederek düzenleniyor. Rio Festivali’ni aratmayan eğlenceli ve renkli bir festival sizleri bekliyor olacak.

İstanbul Film Festivali

Festival 10-21 Nisan tarihlerinde düzenleniyor. İKSV kapsamında yapılan festivale dünyanın bir çok ülkesinden kaliteli, ödüllü filmler sinemaseverlerle buluşuyor. Yerli ve yabancı en güzel filmleri izleyebileceğiniz bu festivali kaçırmayın.

Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali

İzmir’in Bayındır ilçesinde 01 Mayıs tarihinde gerçekleşiyor. Bu yıl 23. sü düzenlenecek olarak festivalin sloganı ise oldukça ilgi çekici “çiçeğin hikayesi burada başladı” olarak belirlenmiş. Çiçeklerle bezeli görsel şölene mutlaka tanık olmalı ve konserlere, gösterilere ve yarışmalara katılmayı unutmayın.

Cappodox-Kapadokya 

Kapadokya’da 06-11 Haziran tarihlerinde düzenleniyor. 2015 yılından beri düzenlenen festivale ilgi çok büyük. Burada çağdaş sanat, gastronomi, açık hava etkinlikleri, müzik gibi keşfedilecek, yeni deneyimler sunuluyor.

Bozcaada Caz Festivali

Çanakkale Bozcaada’da 17-19 Temmuz tarihlerinde düzenleniyor. Adanın büyüleyici manzarası ve atmosferi eşliğinde dünyanın en güzel caz şarkılarını dinlemenin keyfini yaşayacaksınız.

Zeytinli Rock Festivali 

Balıkesir’ni Edremit ilçesinde düzenlenen festivale yerli ve yabancı bir çok grup ve müzisyen katılıyor. Konserler ise akşam üstü başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam ediyor. Bunun yanı sıra plaj voleyboluna ve sponsorların yaptığı etkinliklere de katılabiliyorsunuz.

Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali

Çanakkale Bozcaada’da 06-08 Eylül tarihlerinde gerçekleşiyor. Geçmişten günümüze kadar köklü bir festival olma özelliğini de taşıyor. Bağbozumu kültürünü günümüzde de yaşatmaya devam eden festivalde tüm katılımcılar fabrikaların yanındaki üzüm bağlarında üzüm toplamasıyla başlıyor. Aynı zamanda konser, söyleşi ve oyun turnuvaları da düzenleniyor.

Altın Portakal Film Festivali

Festival Antalya’da 26 Ekim-01 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. İlk olarak 1964 yılında festival yapıldı. Festival süresince filmleri ücretsiz izleyebiliyorsunuz. bunun yanı sıra uzun ve kısa metraj filmler, söyleşiler, paneller, fuaye etkinlikleri ve ödül töreni düzenleniyor.