Antalya Kaş Gezi Rehberi
Antalya Kaş Gezi Rehberi

Antalya’nın turizm bakımından gelişmiş şirin ilçelerinden olan Kaş, il merkezine 192 kilometre uzaklıkta bulunur. Batısında Eşen Çayı ile Seydikemer, doğusunda Demre, kuzeyinde Elmalı ile çevrili olan Kaş, güneyde ise Meis Adası’nın karşısında yer alır. Yüzölçümü 2 bin 231 kilometrekare olan ilçenin 70 kilometre uzunluğunda sahili vardır. Tarihi oldukça eskilere dayanan Kaş, Likya dilinde Habessos veya Habesa olarak isimlendiriliyordu. İlk çağlardaki ismi ise Antiphellos’tu. Likya, Yunan ve Roma zamanlarından bugüne gelen kalıntılar Milattan Önce 6’ncı yüzyıla işaret etmektedir. İlçenin en önemli antik kenti olan Antiphellos’tan bugüne kalan açık hava tiyatrosu, Helenistik dönem eserlerindendir. Bunun yanı sıra çok sayıda antik kente ve tarihi yapıya sahip olan Kaş, Antalya’nın küçük, ama yılın her mevsimi turist alan ilçelerinden biridir. Etrafında dağlar bulunan ilçe, bir yandan masmavi Akdeniz sularına bakarken, diğer yandan da karşısındaki Meis adasıyla apayrı güzellikler taşır.


Antalya Kaş Turistik Rehber – Antalya Kaş Gezilecek Yerler – Antalya Kaş Yapılacak Şeyler

Antalya Kaş Gezilecek YerlerAntalya Kaş Gezilecek Yerler


Doğal güzellikleri ve antik kentleriyle Kaş’ın gezilecek yerleri…


Antiphellos Antik Kenti

Geçmişi Milattan Önce 4’üncü yüzyıla işaret eden Antiphellos Antik Kenti, kuzey kısmında kayalara oyulmuş mezarlara ve dört bir yanda bulunan Likya lahitlerine sahiptir. Bu lahitler içinde, günümüzde Uzunçarşı Caddesi’nde bulunan ve yerel halk tarafından “Kral Mezarı” diye bilinen Likya Yazıtlı anıt mezarı en dikkat çekenidir. Antik kentte ayrıca Milattan Önce 1’inci yüzyılda inşa edilen Kaş Antik Tiyatrosu da turistlerin yoğun ilgisini çeker. İzleyici kapasitesi 4 bin kişi olan bu tiyatro, Milattan Sonra 2’nci asırda onarımdan geçirilmiştir. Anadolu’da denize cepheli tek tiyatro olarak bilinen Kaş Antik Tiyatrosu, 26 basamaktan oluşur ve sahnesi yoktur. Buranın hemen kuzeydoğusunda ise Akdam diye bilinen, Milattan Önce 4’üncü asırdan kalma ev tipi bir mezar yer alır. Kayanın kesilmesi suretiyle yapılan mezar, 3 buçuk metre yüksekliğe sahiptir. Ev tipi mezarın içinde el ele dans eden 24 kız figürü yer alır. Öte yandan antik kentte dış yüzü kesme taş ile yapılan bir de tapınak mevcuttur.


Patara Antik Kenti (Gelemiş)

İlçe merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunan Patara Antik Kenti, limanın doğu tarafında yer alır. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan antik kent ve liman, Xanthos Çayı’nın taşıdığı alüvyonlarla dolarak günümüzdeki haline dönüşmüştür. Tarihte ilk kez adından Herodotos bahsettiği Patara; kentin kurucusu ve su perisi Lykia ile Apollon’un dünyaya geldiği yer olarak bilinir. Tarihi geçmişi Milattan Önce 6’ncı yüzyıla dayanan kente, Bizans döneminde oldukça önem verilmiştir. Noel Baba olan Saint-Nicholas’ın da Pataralı olduğu bilinir. Erken Hıristiyanlık döneminde piskoposluk merkezi olan Patara, Roma dönemine ait Likya tipi mezar anıtlarına sahiptir. Antik kentin girişinde Zafer Takı, sulara gömülmüş olan üç nefli Liman Kilisesi ve Hurmalık Hamamı’nın kalıntıları mevcuttur. Dünyanın en eski karayolu levhası unvanına sahip yol kılavuzu da burada yer alır. Ayrıca Vespasianus Hamamı, Bizans Kalesi, Korint Tapınağı, Bizans Kilisesi ve Patara Tiyatrosu da görülmesi gereken tarihi yapılar arasında bulunmaktadır.


Patara Plajı

Türkiye’nin en uzun kumsalına sahip olan Patara Plajı’nın uzunluğu 18 kilometredir. Plajın en geniş bölümü bir buçuk kilometreye kadar uzanır. ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ olan plaj, Caretta Caretta kaplumbağalarının Türkiye’deki önemli üreme alanları arasındadır. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Patara’da yeterince otel, pansiyon, alışveriş merkezi ve restoranlar mevcuttur. Bölge ayrıca seracılıkta da gelişmiştir.


Kalkan (Kalamaki)

İlçe merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan Kalkan, ilçenin en çok turist çeken mahallelerinden biridir. Mimari yapısı ve dokusu pek bozulmayan kent, yat limanıyla teknelerin önemli uğrak yerlerindendir. Güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Deniz Mağarası en çok ziyaret edilen yerlerden biridir ve beldeye sadece 2 kilometre uzaklıkta yer alır. Buraya teknelerle gitmek mümkündür. Ayrıca ünlü Saklıkent kanyonu da Kalkan’a 60 kilometre mesafededir.


Xanthos Antik Kenti

İlçe merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunan Kınık mahallesindeki antik kent, Likya Birliği’nin başkenti olmuş yerlerden biridir. Kentte yapılan arkeolojik çalışmalarda, insan yerleşiminin Milattan Önce 8’inci yüzyıla kadar uzandığına dair kanıtlar bulunmuştur. Xanthos Antik Kenti’nin surlarına Roma ve Bizans zamanlarında onarım ve çeşitli eklemeler yapılmıştır. Milattan Önce 2’nci yüzyıldan kalma bir kapının yer aldığı güney kısmında, ayrıca İmparator Vespasianus’a ait dor stilinde Zafer Kemeri vardır. Kentin ilk inşa edildiği yeri Likya Akropolisi ise güneybatıda yer alır. Burada Artemis’e ait olduğu sanılan tapınağın kalıntıları ve bir Bizans Kilisesi de vardır. Kuzeyinde bulunan Roma Akropolisi’nde görkemli bir manastırın bulunduğu antik kentteki tiyatro 2’nci yüzyıl Roma dönemi eserlerindendir.


Phellos Antik Kenti (Felen Yaylası)

Milattan Önce 4’üncü yüzyıldan kalan Phellos Antik Kenti, ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Felen Yaylası’ndadır. Hakim bir tepede bulunan antik kentin surlarının önemli bir kısmı bugüne kadar varlığını sürdürebilmiştir. Rölyeflerle bezeli bir lahit, Milattan Önce 4’üncü asırdan kalma çeşitli lahitler ile ev tipi kaya mezarları da kentin çevresinde yer alır.


Gömbe

Elmalı karayolu üzerinde yer alan Gömbe, Kaş’a 68 kilometre uzaklıkta bulunur. Soğuk suları ve elma bahçeleri ile ünlü bir yayla olan Gömbe, turistler tarafından çokça ziyaret edilen yeler arasındadır. Burada yöresel otlardan hazırlanan yemekleri lokantalarda tadabilir, bölgenin en yüksek dağı olan 3 bin 24 metrelik Akdağ’ı görebilirsiniz. Yazın bunaltıcı sıcağından kaçarak doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin de tercih ettiği yerlerden biridir.


İsinda Antik Kenti (Belenli)

Ufak bir Likya kenti olan İsinda, Kaş’a 13 kilometre uzaklıktaki Belenli köyündedir. Bir tepe üzerine inşa edilmiş olan ve çevresi surlarla çevrili kent, sahip olduğu akropolün ortasında Likya yazıtlı iki ev tipi mezarıyla ünlüdür. Bunun yanı sıra çok sayıda kaya mezarı ve Roma dönemine ait pek çok Likya tipi lahit de bugüne kadar gelebilmiştir.


Pirha Antik Kenti (Bezirgan)

Bezirgan köyüne yürüyüş mesafesinde olan Pirha Antik Kenti, denizden 850 metre yükseklikte yer alır. Bir yayla kenti olan Pirha, pek çok kaya mezarına sahiptir. Bu kaya mezarlarının yönünün denize doğru olması dikkat çekerken, kentte bulunan lahitler ise dağınık bir biçimdedir. Buradan çıkarılan çok sayıda heykel ve rölyef Antalya Müzesi’nde ziyaretçilere açıktır.


Nisa Antik Kenti (Sütlegen)

Önemli bir yayla köyü olan Sütlegen, ilçe merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer alır. Nisa ören yeri ise köyün yakınlarındır. Eski adı adı Neiseus, antik kentte bulunan tiyatronun duvarında yazılıdır. Likya ve Roma döneminden tarihi kalıntılara sahip olan Nisa Antik Kenti’ndeki bazı lahitlerin ön yüzlerinde kalkan, mızrak, kadın ve erkek tasvirleri dikkat çeker. Agorası ve tiyatrosu da mevcut olan kentten çıkarılan Likya Birliği dönemine ait sikkeler Antalya Müzesi’nde görülebilir.


Aperlai Antik Kenti

Likya döneminin liman şehirlerinden olan Aperlai, Sıçak yarımadasında yer alır. Teknelerle ulaşım sağlanan antik kentin tarihi, Milattan Önce 4 veya 5’inci yüzyıla işaret eder. Aperlai Antik Kenti’nin çevresinde, deniz kenarında yer alan surların kalıntıları bugüne kadar gelmiştir. Üç kemer, bir kilise kalıntısı ve pek çok lahitin bulunduğu antik kentte, bazı mezar kalıntıları ve rıhtım yaşanan depremler sonrasında denize gömülmüştür.


Simena Antik Kenti (Kaleköy)

Kaş’ın önemli antik kentlerinden olan Simena’ya sadece teknelerle ulaşılabilmektedir. Tarihi Milattan Önce 4’üncü yüzyıla dayanan antik kentte, deniz içinde yer alan lahit, Simena’nın simgesi olarak kabul edilir. Ayrıca bir patikadan yürüyerek ve merdivenler kullanılarak Ortaçağ’dan beri varlığını sürdüren kaleye ulaşılır. Farklı dönemlerin izlerini taşıyan kalenin karşısında, Kekova başta olmak üzere harika adalar manzarası vardır. Kayaya oyulan yedi oturma sıralı 300 kişilik antik tiyatro da kalenin içinde yer alır. Antik kentte çok sayıda lahit, duvar, kilise ve hamam kalıntıları da dikkat çeker.


Apollonia (Sahilkılınçlı)

Likya döneminden kalan önemli kentlerden Apollonia, Kekova karayolu üzerinde Kaş’a 22 kilometre uzaklıkta bulunur. Milattan Önce 4’üncü yüzyılda kurulan kent, L harfi şeklindeki bir kayalığın üzerine inşa edilmiştir. Çevresindeki surların bir kısmı ayakta olan antik kentte Likya lahitleri, tiyatro, Bizans kilisesi, hamam kalıntısı ve sarnıç dikkat çeker.


Dirgenler Dereağzı Şişama Kilisesi

Kaş’ın Dirgenler mahallesinde bulunan kilise, kısmen ayakta kalmayı başarmıştır. 6’ncı yüzyılda yapılan kilisenin ilginç bir mimarisi vardır. Likya’nın 9 ve 10’uncu yüzyıllarında Myra’ya bağlı en önemli kilisesi olduğu tahmin edilmektedir. Çevresinde yol kalıntıları, kale duvarları ve su sarnıçları mevcuttur. Ayrıca kilisede kayaya oyulmuş lahitler dikkat çeker.


Uzun Çarşı

Kaş merkezinde bulunan Uzun Çarşı, turistlerin en çok uğradığı yerler arasındadır. Liman yakınında bulunan çarşıda, tarihi cumbalı evler ve çevredeki meyhaneler dikkat çeker. Burada yer alan küçük mağazalarda alışveriş yapılabildiği gibi, yakınında bulunan Kral Mezarı da görülebilir.


Kaputaş Plajı

İlçenin en önemli plajları arasında bulunan Kaputaş; Kaş ile Kalkan arasında bulunur. Tertemiz suyu ve kumsalıyla tercih edilen plaj, Kaş’a yaklaşık 20 dakikalık uzaklıkta yer alıyor. Özel sektör tarafından işletilen Kaputaj Plajı, gün boyu denizle iç içe olabileceğiniz güzel bir seçenektir. Plajın yakınında yer alan Mavi Mağara da görülmesi gereken yerler arasındadır.


Blanca Beach

Eskiden Hidayetin Koyu olan, ancak özelleştirildikten sonra Blanca Beach adını alan plaj, turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Tatil günlerinde çok kalabalık olan plaj, Caretta Caretta kaplumbağalarının izlenebileceği nadir yerler arasındadır. Yemekleri ve kokteylleri ile ünlü olan plaj, denizinde yüzülmesi en çok keyif veren yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır.


Büyük Çakıl Koyu

Kaş’tan yürünerek gidilebilen Büyük Çakıl, ilçenin en güzel koylarından biridir. Plajı çakıl taşlarından oluşan bölge, serin suda yüzmek isteyenler için bire birdir. Yüzerek ulaşılabilen küçük bir mağaranın da yer aldığı koyda, şezlong ve şemsiye hizmeti verilmektedir. Büyük Çakıl Koyu’nda bulunan Memed’in Yeri ise özellikle akşam yemekleriyle ilgi çeken bir mekan.


Küçük Çakıl Plajları

İlçe merkezinde Küçük Çakıl olarak bilinen bölgede de denize girilebilmektedir. Burada çok sayıda alternatif mevcuttur. Derya Beach, Küçük Çakıl Halk Plajı, Çınarlar Beach gibi hem restoran hem de plaj olarak hizmet veren mekanlar bulunmaktadır.


Kaş’ta nerede ne yenir?

Restoranları ile ünlü Kaş’ta pek çok seçenek var. Kahvaltı, balık, kebap, meze gibi çok sayıda yemek alternatifi bulunan mekanlara sahip ilçede, öne çıkan restoranları sizin için derledik.


Zaika Ocakbaşı

İlçenin en iyi ocakbaşı lezzetlerinin sunulduğu Zaika’da odun kömürü ateşinde pişirilen et öne çıkıyor. Kaliteli malzeme ile yapılan kebapların geleneksel pişirme yöntemi ile enfes lezzetlere dönüştüğü bu mekan için rezervasyon şartı bulunuyor. İlkokul Sokak’ta bulunan Zaika Ocakbaşı’nın lezzetlerini tatmanızı öneririz.


Nereid Meyhanesi

Kaş’ın en ünlü meyhanelerinden biri olan Nereid, deniz mahsullerinde ve mezelerde oldukça iddialı. Rakı balık ikilisinin en güzel sunulduğu mekanlardan olan Nereid, ayrıca canlı müzik ile de müşterilerine hizmet veriyor. Meyhanenin öne çıkan lezzetleri arasında parmesanlı jumbo karides, ahtapot, hardal soslu enginar ve simitte levrek yer alıyor.


Retro Bistro Kaş

Kaş’ın en güzel mekanlarından olan Retro Bistro; yemek, tatlı veya kahve seçenekleri ile hizmet veriyor. Güzel bir bahçesi olan mekanda şarap eşliğinde yemeğinizi yiyip, iddialı olduğu Patlıcanlı Krem Brüle tatlısıyla öğününüzü tamamlayabilirsiniz. Retro Bistro, Andifli Mahallesi, İbrahim Serin Caddesi’nde yer alıyor.


Bi Lokma Restaurant

Lokma tatlısının en güzelini yapan Bi Lokma, 20 yıla yakın tecrübesiyle hizmet veriyor. Kahvaltısı ve mezeleri ile de sevilen mekanlardan olan Bi Lokma’da, ‘Anne Böreği’ en çok tercih edilen lezzetler arasında bulunuyor. Hükümet Caddesi’nde yer alan mekan, aynı zamanda Mama’s Kitchen olarak da biliniyor.


L’Apero

Türk ve Fransız mutfağından lezzetleri bulabileceğiniz L’Apero, epey geniş olan şarap seçenekleriyle öne çıkıyor. Fransız tarzı biftek ve tatlılarıyla da beğenilen mekanda harika müzikler yemeğinize eşlik ediyor. Andifli Mahallesi Likya Caddesi’nde bulunan L’Apero’nun eşsiz lezzetlerini öneririz.


Oburus Momus

Vegan mutfak tercih edenlerin mekanı olan Oburus Momus; güzel dekorasyonu, menü zenginliği ve kaliteli hizmetiyle öne çıkıyor. Bira çeşitleriyle de dikkat çeken mekan; patlıcan yemekleri, ekmek üstü lezzetleri ve ev yapımı gazozu ile nefis tatlar sunuyor. Oburus Momus, Andifli Mahallesi Hastane Caddesi’nde bulunuyor.

Antalya Kaş Gece Hayatı
Antalya Kaş Gece Hayatı

Her zevke uygun mekanlarıyla Kaş’ta gece hayatı…

Türkiye’nin en huzurlu tatil beldelerinden olan Kaş, gündüz sunduğu aktivitelerin yanı sıra gece hayatında da oldukça gelişmiş bir ilçedir. Çok sayıda disko, bar, restoran ve meyhanenin bulunduğu ilçede her zevke uygun eğlence mekanı bulmak mümkün. Kaş’ta sabahlara kadar eğlenebileceğiniz öne çıkan mekanları sizin için derledik.


Echo Bar

Tarihi bir yapı olan Echo Bar, eski dönemlerde ahır olarak kullanılıyormuş. Limanın yanında bulunan mekan, yaz aylarında ünlü müzisyenlerin konser verdiği bir mekan olarak işlev görüyor. Sezon boyunca her gece konserlerin yapıldığı Echo Bar’da konser veren ünlü isimler arasında Birsen Tezer, Bülent Ortaçgil, Jehan Babur ve Joy Voeth da bulunuyor.


Mavi Bar

Harika marina ve meydan manzarasıyla öne çıkan Mavi Bar, ilçenin simge mekanlarından biri olarak kabul ediliyor. Güzel bir dekorasyona sahip olan mekan, Kaş’ta hakim olan sakin eğlencenin aksine yüksek sesle rock müzik dinleyebileceğiniz bir yer. Eğlencenin sabah saatlerine kadar sürdüğü Mavi Bar’da eğlencenin ardından midyeniz de yandaki mekanda hazır bekliyor.


Red Point

Daha çok gençlerin tercih ettiği Red Point, ilçenin en eski mekanları arasında yer alıyor. Geceleri tıka basa dolan mekanda sabah saatlerine kadar dans ederek eğlenmeniz mümkün. Mekanın kendine özel Red Angel ve Red Light kokteylleri ise özellikle ilgi çeken lezzetler arasında yer alıyor.


Hideaway Bar

Kaş’ın en güzel mekanları arasında bulunan Hideaway Bar, Kaş Meydanı’nda yer alıyor. Harika bir bahçesi olan mekan, her biri başka güzel kova kokteylleri ile öne çıkıyor. Daha çok klasik rock ve blues müzik dinleyebileceğiniz Hideaway Bar’da dart oynamak ise ayrı bir keyif.


HiJazz Bar

Özellikle kafa dinlemek isteyenlerin tercih ettiği HiJazz Bar, Kaş’ın en eski mekanları arasında yer alıyor. Ağaçların gölgesindeki oturma gruplarında Jazz müzik dinleyebileceğiniz bu mekanda, sezonda akşamları saat 23.00 sıralarında canlı müzik başlıyor. Yoğun ilgi gören HiJazz Bar, yaz aylarında adeta dolup taşıyor.


Barcelona

Özellikle yabancı turistlerin tercih ettiği Cafe Barcelona, Uzun Çarşı’da bulunuyor. Sıcak ortamı ve güler yüzlü çalışanları ile müşterilerine oldukça rahat bir ortam sunan mekan, geç saatlere kadar hizmet veriyor. Barcelona maçlarının burada izlemek ise ayrı bir keyif veriyor.


DejaVu Bar

Enfes Meis manzarasına sahip olan DejaVu Bar, daha çok reggie müzik çalınan bir mekan. Ağılıklı olarak geceye başlamak için tercih edilen mekanda, reggie müzik severler sabahlara kadar eğlenebiliyor. Kaliteli kokteyllere de sahip olan DejaVu Bar, uzun yıllardır sürdürdüğü kalitesi nedeniyle çok sayıda müdavimi bulunan mekanlar arasında yer alıyor.


Old House Bar

İlçenin en eski barı olan Old House Bar, 12 ay boyunca açık olan mekanlardan biri. Turistler ile ilçede yaşayan yabancıların mekanı olan barın duvarlarına istediğinizi yazabiliyorsunuz. Blues dinleyebileceğiniz mekan, ilçenin en önemli markaları arasında bulunuyor. Kaş’ta ayrıca ilçeye gelen dalışçıların tercih ettiği Deco Stop ve renkli atmosferiyle dikkat çeken Duvar Bar da tercih edilen mekanlar arasında yer alıyor.