Adana Karataş Gezi Rehberi
Adana Karataş Gezi Rehberi

Karataş Gezi Rehberi

Adana’nın tatil ve dinlence yerlerinden biri olan Karataş ilçesi; tarihi, doğası ve plajlarıyla çok sayıda yerli ve yabancı turistin gözdesi olmayı başarmıştır. Adana’nın deniz kenarındaki ilçelerinden olan Karataş; Seyhan ve Ceyhan ırmaklarının oluşturduğu doğal sınırlara sahiptir. İl merkezine 47 kilometre uzaklıkta olan ilçede pek çok yazlık mevcuttur. Turistik tesislerin de yer aldığı Karataş’ta, ayrıca kamping alanları da bulunmaktadır. Amatör balıkçıların da tercih ettiği ilçelerden olan Karataş’ta; Akyayan, Akyatan ve Tuzla dalyanları olmak üzere üç önemli yerde çipura ve kefal gibi balıklar yaygındır.


Tarihi epey eskilere dayanan ilçede, ilk yerleşimin Milattan Önce 2 binli yıllara dayandığına dair önemli kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Aynı zamanda bir liman kenti olan Karataş, bu yönüyle askeri ve ticari anlamda da öne çıkan bir şehir olagelmiştir. Antik çağdaki ismi ‘Margasus’ olan ilçe, tarih boyunca çok sayıda medeniyeti bünyesinde barındırmıştır. Karataş, Milattan Önce 1900’lü yıllarda Arvaza ve Huri krallıklarının, 1530 yılından sonra da Hitit Krallığı’nın yönetimine dahil olmuştur. Ardından Milattan Önce 1200’lü yıllarda Asur Krallığı kontrolüne giren kentte, o zamandan günümüze kalan çok sayıda tarihi kalıntı mevcuttur. Adana’nın görülmesi gereken ilçelerinden olan Karataş’ta gezilebilecek çok sayıda tarihi ve doğal yer bulunmaktadır. Karataş’ın gezilebilecek yerlerini sizin için derledik.


Karataş Gezilecek Yerler
Karataş Gezilecek Yerler

Karataş’ta gezilecek yerler…

Osmanlı Hanları

Karataş’ta yapılacak geziye ilçede bulunan Osmanlı Hanları ile başlayabilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma iki tane hanın yer aldığı Karataş’ta görebileceğiniz ilk han, çarşı içinde yer almaktadır. Kapısının üzerindeki taşa yazılmış olan kitabesine göre, 1608 yılında inşa edilen bu han, ilçedeki önemli eserlerden biridir. Ayrıca pazaryerinde bulunan Menzil Han da kentteki değerli yapılar arasında yer almaktadır. Mar Ali tarafından 1782 yılında inşa ettirilen Menzil Han, Osmanlı’dan günümüze varlığını sürdüren önemli tarihi yapılardandır.


Magarsos Antik Kenti

Antik Kilikya uygarlığının önemli şehirlerinden biri olan Mallos’un dini merkezi Magarsos’ta, çok sayıda tapınak vardı. Karataş ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alan antik kent, Dört Direkli mevkiinde bulunmaktadır. Antik kentte; limana dönük görkemli bir kale, deniz yönünde büyük bir tiyatro ve bir Athena tapınağı mevcuttur. Tarihi kayıtlara göre, burası Milattan Önce 333 yılında Büyük İskender’in uğradığı ve kurban töreni düzenlediği yerdir. Günümüzde keramik parçaları dışında neredeyse hiçbir kalıntının bulunmadığı bu antik kentte; sur, tiyatro, stadyum, kilise ve hamam kalıntıları ise varlığını sürdürmektedir. Karataş’ta yapacağınız gezide, Mağarsos Antik Kenti’ni görmenizi mutlaka öneririz.


Karataş Plajı

Adana’nın en güzel plajı Karataş ilçesinde bulunmaktadır. Kumu ince olan bu geniş plaj, temiz havasıyla da bölge halkının ilgisini çekmektedir. Adana’nın iklimi nedeniyle neredeyse yıl boyunca denize girilebilen Karataş Plajı, son yıllarda hijyen konusunda bazı sorunlar barındırıyor olsa da bölgenin gözdesi olma özelliğini kaybetmemiştir. İlçedeki tarih gezinize küçük bir mola verip bu plajda denize girerek keyifli saatler yaşayabilirsiniz.


Akyatan Gölü

Karataş’taki dalyanlardan biri olan Akyatan Dalyanı (Akyatan Gölü), il merkezine 48 kilometre mesafede yer almaktadır. Oluşumu, Akdeniz’in su seviyesinin değişiminin hızlandığı 10 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Bu süreçte dalyanın yer aldığı bölgede zamanla büyük bir bataklık meydana gelmişti. Ardından ise dalgaların taşıdığı kumlar kıyıda bir kordon oluşturarak, bölge denizden ayrılmıştır. Bugün tipik bir alüvyal baraj gölü olan dalyan, güneybatısında yer alan yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki bir kanalla denize bağlanmaktadır. Aynı zamanda Çukurova’nın en büyük lagunu olan Akyatan Gölü, ev sahipliği yaptığı kuş türlerinin çokluğu ile de dikkat çekmektedir. Turaç, yaz ördeği, karagöz, saz horozu, akça cılıbılt, küçük sumru ve mahmuzlu kız kuşu gibi türler burada üretemektedir. Yanı sıra flamingo, fiyu, suna, elmabaş pakta, dikkuyruk ve sakarmeke gibi türler de burada kışlamaktadır.


Tuzla Gölü

Karataş’ın gezilmesi gereken yerleri arasında bulunan Tuzla Gölü, balık çeşitliliğiyle dikkat çeken ender sulardan biridir. Doğal yapısı nedeniyle oldukça lezzetli balıklara ev sahipliği yapan bu göl, Çukurova’daki önemli balık kaynaklarından biridir. Balık türlerinin yanı sıra kuş çeşitliliğiyle de oldukça zengin bir yapısı bulunan Tuzla Gölü, turizme pek açılmadığı için bakir bir doğal ortama sahiptir. Kuş gözlemcilerinin yoğun ilgi gösterdiği gölde; yaz ördeği, turaç, akça cılıbıt, kocagöz, küçük sumru ve mahmuzlu kış kuşu en yaygın türler arasında yer almaktadır.


Karataş’ta nerede ne yenir?

Karataş, zengin bir kültüre sahip olan Adana mutfağının özelliklerini büyük oranda taşımaktadır. Bugüne kadar çok sayıda uygarlığın hayat bulduğu Çukurova toprakları, bu medeniyetlerin izlerini mutfak kültürüyle de günümüze taşımıştır. Bölgedeki yemek kültürünün temelinde un, bulgur, et ve çok sayıda baharat yer alırken, bunların yanı sıra süt, peynir, çökelek ve yoğurt da oldukça yaygın lezzetlerin ana maddesini oluşturmaktadır. Türkiye genelinde büyük üne sahip olan, hatta şöhreti yurtdışında bile yaygın olan Adana Kebabı, ilçenin de temel lezzetleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Kentte bulunan çok sayıdaki kebap restoranda birbirinden lezzetli Adana kebabı versiyonlarını bulabilirsiniz. Ayrıca şalgam suyu denilince de ilk akla gelen kent Adana’dır. Bunların yanında salata, ezme, hamur çorbası, düğün çorbası, yüzük çorbası, süllüm, sarımsaklı köfte, kabak çintmesi, sakatat dolması, mercimekli ıspanak başı, ekşili topalak ve içli köfte gibi lezzetler yöresel mutfağın vazgeçilmezleri arasındadır. İçecekler arasında meşhur olanlardan biri ise meyan köküdür. Öte yandan taş kadayıfı, halka tatlı ve karakuş tatlısı da bölgenin özgün tatlılarıdır.


Balık kültürünün de yaygın olduğu Karataş’ta, size önerebileceğiniz restoranlar şöyle: Şenbayrak Balık Restoran, Salim’in Yeri Balık Restoran, Karataş Aile Balık Lokantası, Mavi Kum Restoran, Magarsa Park Restoran, Filika Balık Restoran, Serintepe Restoran, Derin Deniz Otel Restoran, Canselo Balık Restoran, Quantum Restoran, Yakamoz Restoran, Yazlıque Restoran, Rota Restoran, Öyküm Balık Restoran, Balıkçı Fevzi ve Yelken Balık Restoran.

Karataş Gece Hayatı
Karataş Gece Hayatı

Karataş’ta gece hayatı…

Adana’nın deniz kıyısındaki turistik ilçelerinden olan Karataş’ta, renkli ve hareketli bir gece hayatı vardır. Ağırlıklı olarak barların yer aldığı ilçede, ayrıca disko ve restoranlarda da canlı müzik eşliğinde geç saatlere kadar eğlenmek mümkündür. Adana’nın yerel eğlence kültürünü yansıtan mekanlar, özellikle turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Her zevke uygun eğlence mekanların bulunduğu Karataş’ta; Poseidon Cafe Bar, Rest Cafe Bar ve Baran Türkü Evi en çok sevilen işletmeler arasındadır.


Deniz mahsullerinin yaygın olarak tüketildiği ilçede, eğer fasıl eşliğinde rakı balık ikilisini buluşturmak isterseniz, çok sayıda alternatife sahipsiniz. Türk Sanat Müziği eşliğinde kafanızı dinleyerek rakınızı yudumlayabileceğiniz mekanlar, daha çok ilçe merkezinde sahil şeridinde yer almaktadır.