Batı Karadeniz’in en güzel yerlerinden biri olan Amasra yaklaşık olarak üç bin yıllık bir geçmişe sahip. Eski çağlarda Amastris, Samastro, Sesamos olarak anılmış. Birçok medeniyete ise ev sahipliği yapmıştır.

Amasra bölge olarak küçük ve dar bir arazi üzerinde kurulmuştur. Her gelen medeniyet kendine özgü yapıları yapmak için, önceki yapıları yıkmıştır. Bu yüzden değişime uğramıştır. Amasra, milattan önce 16 yıl boyunca Kraliçe Amastris tarafından yönetilmiş ve adı Sesamos olmuştur. Symoikismos Siteler Birliğinin başkenti ünvanını almıştır. Kraliçe bağımsızlığını ilan ettiği gün adını buraya vermiştir. O dönemlerde şehir en görkemli zamanlarını yaşamış. Agoralar, akropoller, tapınaklar ve surlar yapılmış.

Karadeniz’de Şirin Bir Yer Amasra
Karadeniz’de Şirin Bir Yer Amasra

M.Ö. 70 yüzyılda ise Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine geçmiş. Bu defa şehri Satraplıklarla yönetilmiş. Eyaletin Pontus bölümünün başkentliğini yapmış. M.S. 98-117 yıllarında ise imparator Traianus döneminde Amasra’yı Roma yollarına bağlayacak mimari yapılar yapılmıştır. Eyalet sarayı, tapınaklar, tiyatrolar yapılmış ve kent modern bir hal almıştır.

M. S. 395 yılında Roma ikiye ayrılmış ve Amasra, Bizans’ın egemenliğine geçmiştir. Bu dönemde de iyi zamanlarını yaşayan Amasra, Haçlı Savaşları’nda ise zor zamanlar geçirmiştir. Bizans zayıflayınca, Cenovalılarla anlaşma yapılmış ve şehri güçlerin kendilerine geçmesi karşılığında Cenovalılara bırakmıştır.
Şehir, Cenovalıların egemenliğindeyken önemli bir liman kenti haline gelmiş. Eşsiz bir manzaraya sahip olan Amasra’da doğayla iç içe, huzur dolu birkaç gün geçirmenin keyfini yaşayacaksınız.

Buraya gelmişken mutlaka Amasra Kalesini, kaleyle karayı birbirine bağlayan köprüyü, tarihi evleri mutlaka görmelisiniz. Uçurum kenarında bulunan mekanlarda rakı-balık keyfi yapıp ardından sıcak çayınızı yudumlayabilirsiniz. Buradaki patika yollarda yürümenin tadını çıkarmalısınız.
Patika yollardan tepeye kadar geldikten sonra burada meşhur olan Ağlayan Ağaç kafesinde arkadaşlarınızla güzel vakitler geçirebilirsiniz. Asırlar önce burada tavşanlar çok yaşadığı için Tavşan Adası olarak da anılırmış. Midye sever biriyseniz buranın lezzetli midyelerinden tadabilirsiniz.

Öğlenleri ise Karadeniz’in ünlü pidelerinden yiyebilir, bol köpüklü ekşi yayık ayranından içebilirsiniz. Amasra taze balıkları ve enfes salatasıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Amasra Salatası’nı mutlaka denemelisiniz. Amasra’dan ayrılmadan evvel buraya özgü yöresel, rustik ve organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için hediye olarak satın alabilirsiniz.