Dünyanın gözde tatil destinasyonlarından olan Bodrum’da birbirinden büyüleyici plajlar, koylar ve adalar bulunmaktadır. Şimdi sizleri Karada’ya doğru kısa bir yolculuğa çıkaracağım. Karaada, Bodrum Körfezi ve Ege Denizi arasında bulunuyor.

Muğla Bodrum’da yer alan Karaada, buranın en büyük adasıdır. Yat turlarının en çok uğradığı yerlerin başında gelir. Bodrum’un etrafında Görecek, Çavuş, Çelebi, Fener, Salih Adası, ve Karaada bulunmaktadır. Bodrum’un karşısında 4 mil kadar uzağında yer alıyor. İsmine bakıp aldanmayın çünkü ada çam ağaçlarıyla kaplı eşsiz bir atmosfere sahip. Karaada’nın en güzel plajı ise Poyraz Limanı, denizi berrak ve temiz, dibi ise tamamen kumdur. Karaada’nın suyu ve çamuru termal özelliğe sahip olup şifalıdır. Özellikle cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Suyun içeriğinde sülfür, kalsiyom, magnezyum bulunmaktadır. Suyunun ve çamurunun şifalı olmasının sebebi ise ada da yer alan mağarada yer alan sıcak su kaynağının olması… Yani buraya gelirken yüzmeden ve çamur banyosu yapmadan dönmeyin.

Karaada'ya Doğru Giderken
Karaada’ya Doğru Giderken

Rivayete göre Kleopatra’nın buraya gelip çamur banyosu yaptığı ve buradaki ayak izlerininde ona ait olduğu söylenir. Dalmak isterseniz eğer adanın güney yönüne gidebilirsiniz. Burada Akdeniz foklarını görmeniz mümkün.

Karaada’ya sadece yat ve teknelerle gelebilirsiniz. Tur saatleri standart olarak sabah saatlerinde düzenlenmektedir. Buraya kendi aracınızla gelmek isterseniz eğer İstanbul-Bodrum arası yaklaşık olarak 706 metre yani 9 saat 38 dakika sürüyor. İzmir’den gelirseniz şayet yolculuğunuz 2 saat 56 dakika sürebilir.

Burası Ortaçağ’a kadar Arkos olarak anılmış o dönemlerde Yunanlılar yönetiyormuş. Daha sonra Bodrum ve Karaada Rodos Şovalyelerinin eline geçmiş. XVI.yüzyılda ise Osmanlılar adayı bölge olarak ele geçirmiş. 1919 yılında uluslararası anlaşma yapılmış ve ada İtalya’ya bırakılmış. 1932 yılında ise Türkiye-İtalya arasında bir sözleşme yapılmış ve ada tekrar Türkiye’ye katılmış.

Yaz sezonunda Bodrum’da yer bulmak kolay değil. Bu yüzden aylar öncesinden rezervasyon yapmanız çok daha iyi olacaktır. Bodrum denince akla sadece deniz ve güneş gelmiyor. Antik kentler, tarihi eserler, ören yerleri de geliyor. Burada gezdiğiniz her yolda tarihi bir kalıntıyı görmek mümkün. Her adımınızda bir medeniyetin izi bulunuyor. Bodrum denince Büyük İskender ve Antik Yunan gelir.

Arkadaşlarınızla birlikte yat veya tekne kiralayabilir Bodrum’un en güzel koylarını ve plajlarını doyasıya gezebilir ve her bir koyda bir gece kalabilirsiniz. Bodrum’a özel yazılmış olan organik veya otantik ürünlerden satın almayı unutmayın.

 

[insert page=’muglada-yapilacak-seyler’ display=’content’]