İç Anadolu Bölgesinin ve Türkiye’nin yurt dışına açılan turizm trendi olan Nevşehir, ülkemizin bambaşka bir diyarıdır. Sahip olduğu doğal güzellikler eşliğinde dünyada benzeri bulunmayan görüntülere ev sahipliği yapan kent, aynı zamanda yıl boyunca Türkiye’nin en çok yerli ve yabancı turist çeken noktasıdır.

Yüzyıllar öncesine kadar uzanan geniş bir tarihsel serüvene ve şehir hayatına ev sahipliği yapan kent, bir nevi doğu ve batı uygarlıklarının birleşimini oluşturur. Çağlar öncesine ait manastırları, kiliseleri, mağaraları, taş dokusu ve açık hava müzeleri ile beraberinde önemli bir tarihinde taşıyıcısı olan Nevşehir, ülke turizminin yükselten bir sembolüdür.

Bundan 60 milyon yıl önce Erciyes, Güllüdağ ve Hasandağında meydana gelen volkanik patlamalar sonucunda dünya genelinde eşine oldukça az rastlanan bir olayın gerçekleştiği şehir, tabakaların rüzgar ve yağmurla birleşmesi sonucunda apayrı bir görüntüye kavuştu.

Kapadokya'nın Büyülü Rüyası
Kapadokya’nın Büyülü Rüyası

Dünyanın Yeni 25 Harikası arasında 5. sırada yer bulan kente sahip olduğu görkemi ile Orta Anadolu’nun turizm taşıyıcısıdır, diyebiliriz.

Şehir pek çok ayrı özgünlüğü ile bugün merak uyandırır. Tarih öncesinde yerleşimin daha yeni baş göstermeye başladığı ve dinlerin ilk defa duyulduğu zamanlara tanık eden Nevşehir, aynı zamanda bugün tüm heybeti ile beraber dünya genelinde ortak bir inanç turizmi adresidir. İslamiyet adına pek çok çıkarımda bulunabileceğiniz kentte aynı zamanda Hristiyanlık tohumlarını da incelemek oldukça keyif vericidir.

Kapadokya ve peri bacaları ile bambaşka bir dünyaya el atan kent, Ürgüp’e 2 kilometre mesafede heybeti ile cezbeden Erciyes Dağının karşısındadır Her bir köşesinde farklı kartpostallık görüntülere tanık olabileceğiniz Kapadokya, UNESCO Dünya Miraslar Listesinde yerini alır.

Balon gezintisi esnasında gökyüzü ile bir araya gelmenize olanak sağlayan Nevşehir, birbirinden güzel görüntüleri ile dünya genelinde ün salan fotoğraf sanatçılarının ilk tercihleri arasındadır. Her biri ayrı tarihi kucaklayan taş evlerinin içindeki büyüleyici atmosferi ile misafirlerini kusursuz bir şekilde ağırlamayı başaran kent, sizi masalımsı görüntüsünün içine çeker. İç Anadolu lezzetlerinin yanı sıra şarapları ile de damaklarda nefis bir lezzet bırakan Nevşehir, bu özelliği ile de gezginlerinden tam puan almayı başarır.