Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede bütün dünyaya yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olan covid-19 virüsü en çok turizmi etkiledi.

Özellikle uzak doğu ülkelerinden ziyaretçi çeken Kapadokya ise bomboş kaldı. Koronavirüs nedeniyle alınan önlemler kapsamında adeta hayalet şehre dönüşen ve Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından olan Kapadokya’nın havadan görüntüleri yayınlandı. Nisan 2019 tarihinde 360 bin 46 yerli ve yabancı turist Kapadokya’ya gelmişti.

Görüntülerde yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Paşabağları ören yerleri, Göreme beldesi, aşıklar vadisi koronavirle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin ardından sessizliğe büründü.

Kapadokya’ya 18 Mart tarihine kadar 54382 yerli ve yabancı turist gelmişti. 19 Mart tarihinden itaberin ise boş kaldı.

Coronavirüs nedeniyle en çok vaka ve can kaybı ise ABD’de yaşandı. ABD’nin yanı sıra İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Belçika, Yunanistan, Türkiye, İran, Irak gibi ülkelerde vaka ve can kaybı artışa geçti. Türkiye’de ise yaşa bağlı olarak sokağa çıkma denetleniyor. Bunun yanı sıra bu haftasonu yeniden sokağa çıkma yasağı getirilecek.

Coronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de en çok vaka ve can kaybının yaşandığı yerler ise İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Zonguldak. İstanbul ve Zonguldak’a ise giriş ve çıkışlar yasaklandı. İstanbul’da en fazla vakaların yaşandığı ilçeler Esenler, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa olarak belirlendi. Online eğitime geçen okulların ise bu yıl açılmayacağı tahmin ediliyor.

Coronavirüs salgını nedeniyle turizm, kültür-sanat ve spor faaliyetlerini olumsuz etkiledi. Bir çok festival iptal edildi.