Asırlar önce volkanik patlamalar sonucunda tüf kayaların şekillenmesi ve oyulmasıyla oluşan Peribacalarıyla ünlü Kapadokya baharla birlikte çiçeklendi.

Kapadokya aynı zamanda ilk Hristiyanlığın başladığı yerlerden biri diyebiliriz. O yıllarda Hristiyanlar, Paganlardan kaçmak için buradaki oyulmuş mağaralara sığınmışlar ve idabetlerini yapmışlar. Bu yüzden burada birçok manastır bulunuyor.  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunan Kapadokya her yıl binlerce turisti kendine çekiyor. Gelen turistlerin büyük bir çoğunluğu ise Güney Asyalılardan oluşuyor. Baharın gelmesiyle birlikte papatyaların açtığı Kapadokya’da salgın nedeniyle sessizlik sürüyor. Bunu fırsata çevirenler ise fotoğraf sanatçıları…

Kış sezosunda beyaza bürünen bölge baharın gelmesiyle birlikte eşsiz bir manzaraya kavuştu. Coronavirüs önlemleri kapsamında sessizliğe bürünen Kapadokya’nın özellikle Güllüdere, Zemi, Aşk ve Kılıçlar Vadilerinde köylüler atlarını ve kümes hayvanlarını bırakınca ortaya ilginç görüntüler çıktı.

Covid-19 salgını nedeniyle başta ABD olmak üzere bir çok ülkede binlerce kişi yaşamını yitirdi. Bunun yanı sıra izolasyon ve sosyal mesafe başta olmak üzere hijyen kurallarına uyum konusunda sıkı tedbirler alındı. Salgın dünyada en çok ABD, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, İspanya, Çin, İran, Irak, Türkiye, Yunanistan, Rusya, Danimarka, Belçika, İsveç olmak üzere bir çok ülkeyi etkisi altına aldı. Avrupa’nın bazı ülkelerinde ise yaşam yavaş bir şekilde normale dönmeye başladı. Danimarka’da okullar ve bazı işletmeler açıldı. Türkiye’de ise yaşa bağlı olarak sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi.