Kocaeli Kandıra’da yer alan Kefken Kovanağzı Koyu eşsiz doğa güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken büyüleyici bir yer. Buraya hem yaz tatili için veya karavan, çadır kampı için gelebilirsiniz. İstanbul’a yakın olması sebebiyle de günübirlik ve hafta sonları buraya gelip güzel bir gün geçirmek isteyenlerin sayısı oldukça fazla… Burası Kefken merkeze 20 dakika kadar mesafede bulunuyor.

Karadeniz’e kıyısı olduğu için denizi temiz olup, dalga hiç yoktur. Bu yüzden çocuklu ailelerinde rahatlıkla gelip zaman geçirebilecekleri güvenli bir koy. Askeri kamp sınırları içinde yer alan plajda kafe ve restoranlarda bulunuyor. Bu yüzden yeme-içme ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Plaj ve deniz temiz olduğu için rahatlıkla yüzebilir, güneşlenmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Gerek yaz sezonunda gerekse kış sezonunda gelip burada kalarak dinlenebilirsiniz. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz butik otellerde bulunmaktadır. Sakin bir tatil beldesi olan Kefken Kovağzı Koyu görülmeye değer bir yer. Burada dağ bisikleti kullanabilir, trekking yapabilirsiniz.

Sevdiklerinizle birlikte çadır kampı yaparak doğayla iç içe huzur dolu bir tatili burada geçirebilirsiniz. Özellikle 1980’li yıllarda Nihat Erim Tepesi üzerinde onlarca çadır bulunuyordu. Sahile kadar uzanan çadırlarda keyif dolu tatil geçiren ziyaretçilerle dolup taşıyordu. Ancak günümüzde yapılaşmanın getirdiği sebepler yüzünden alan daraldığı için kamp bölgesi de küçültüldü. Günümüzde de burada çadır kampı yapabilirsiniz.

Buradaki kamp alana Kefken’e 5 dakika kadar mesafede bulunuyor. Kovanağzı askeri kampın karşısında yer alan ağaç altı çadır kamp alanında çadırınızı kurabilirsiniz. Aynı zamanda kiralık çadır seçenekleri de mevcut. Su ve elektrik de çadır alanında sağlanmış. Alan plaja 300 metre mesafe uzaklıktadır.

Popüler çadır alanlarından biri de Kumcağız orman kamp alanıdır. Burası Kefken’e 2 km mesafede bulunuyor. Kumcağız plajının solunda bulunuyor. Askeri bölge sivil haline geldiği için kamp alanına dönüştürülmüş. Kampın ön tarafı sahil ve arkası ise ormanlarla çevrili ağaç kampı. Su, wc, elektrik ve duş imkanı da var. Aynı zamanda dilerseniz çadır kiralayabilirsiniz. Kumcağız, Kefken yolu üstünde ağaç altı kamp yerleri de yer alıyor. Kumsalda bulunan çay bahçelerinde çayınızı içebilir, sevdiklerinizle birlikte keyifli sohbetler yapabilirsiniz.