Covid-19 virüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında kontrollü normalleşmeye geçiş sürecinin başlandığı Türkiye’de kafelerin, restoranların ve otellerin açılış tarihi merak konusu oldu.

Virüs salgının azalmasıyla birlikte kapanan otel ve mekanlar ise açılışa hazırlanmaya başladı. Bir çok kafede hijyen ve sosyal mesafe uygulamalarıyla hazırlandı. Yeni normale geçiş sürecinde özel hijyen standartlarının uygulanması için hükümet konaklama, yeme-içme sektörü için özel bir genelge hazırladı. Gelecek hafta ise genelge açıklanacak. Bu genelgeyle birlikte oteller, kafeler ve restoranlar 27 Mayıs’ta açılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hijyen çalışmalarını belgelendirmek ve belgeyi uluslararası alanda da sunmak için Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı hazırlandı. Yeme-içme sektöründe bu sertifikayı alan tesisler ise bakanlığın sitesinde yayınlanacak.

Sertifikasyona göre restoranlar şu kriterleri uygulayacak: “Masalar arası en az 1.5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafe bırakılacak. Yemek masaları ve mobilyaları, masa üstü ekipmanlar her müşterinin ardından alkol bazlı ürünler ile temizlenecek. Masa üzerinde tek kullanımlık tuzluk, biberlik, peçetelik yer alacak. Mutfaklar temizlik protokolüne sahip olacak düzenli kayıt altına alınacak. Gıda girdi kabul, hazırlık, işleme ve servis-sunum proses basamaklarına istinaden uygulanması gereken gıda güvenliği gereklilikleri tanımlanacak. Her gün numuneler alınacak ve incelenecek. Personele koruyucu kıyafet verilecek ve her gün ateşi ölçülecek.”

Salgın nedeniyle tüm dünyada pandemi ilan edilmiş ve 21 Mart itibariylede bütün mekanlar kapatılmıştı. Türkiye’de salgının etkisinin azalmasıyla birlikte kontrollü bir şekilde normalleşme sürecine girilmeye başlanıyor. Son olarak 23-26 Mayıs tarihleri arasında tüm yurtta sokağa çıkma yasağı ilan edildi.