Bu yapılması planlanan ITB Berlin Fuarı Alman hükumeti tarafından iptal edildi. Fuarın bu yıl yapılıp, yapılmayacağı sorusu merak konusuydu. Messe Berlin Fuar İdaresi ile Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı arasında yapılan ve tüm gün süren toplantı sonucunda coronavirüsü salgını nedeniyle fuarın iptal edilmesine karar verildi.

ITB Berlin Fuar idaresi tarafından yapılan açıklamaya göre yeni Covid-19 salgını sebebiyle Alman Federal Sağlık Bakanlığı’yla Alman Federal Ekonomi Bakanlığı’nın fuarı iptal ettiğini açıkladı. Fuar idaresi özellikle sosyal medyada sürekli olarak dillendirilen “fuarı iptal edin” çağrılarına, bu alandaki büyük organizasyonların ve otoritelerinin kararıyla iptal edilebileceğini belirtmişti.

Messe Berlin GmbH CEO’su Dr. Christian Göke yaptığı açıklamada 180 ülkeden 10000 şirketin katıldığı ITB Berlin Fuarı, küresel turizm pazarı için büyük önem taşıyan bir organizasyon olduğunu, katılımcıların ve konukların sağlık güvenliği için bütün sorumluluğu aldıkları ve fuarın iptal edilmesini bekledikleri ve bunun gerekliği olduğunu açıklamıştı.

Messe Berlin Fuar İdaresi Denetim Kurulu Başkanı ise, ”ITB Berlin, 54 yıllık geçmişinde ilk defa böyle bir şeyi tecrübe ediyor. ITB Berlin’i destekleyen tüm partnerlerimize teşekkür ediyorum. Pazardaki ortaklarımızla güvene dayalı iş birliğimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyorum.” dedi