Covid-19 virüs salgınından sonra yeni normalleşme süreciyle sınırlarını yeniden turistlere açan İtalya’da henüz turizm canlanmış değil.

Sınırlarını yeniden turistlere açan İtalya’da, ortada turist olmadığı belirtiliyor. Tourism Review’de yer alan habere göre, yüzde 33.5’i yabancılardan olmak üzere, yılda 153 milyar euro ekonomik değer üreten, 4.2 milyon kişiyi istihdam eden ve ülke GSYİH’nın yüzde 13.2’sini üreten İtalyan turizm sektörünün bu yıl 31 milyon ziyaretçi kaybı yaşayaması bekleniyor.

İtalya Ulusal Turizm Kurulu ENIT 2020 yılında uluslararası gecelemelerin %49 düşeceğini ve 2023 yılına gelindiğinde ise 2019 seviyesine ulaşacağı öngörülüyor.

İtalya turizm sezonunu açmasına rağmen ülkede turizm merkezleri ve oteller bomboş. Var olan rezervasyonlari ise iptal edilmiş ve yeni rezervasyonlarda gelmediği için otellerin zor durumda olduğu belirtiliyor. Hükümetin ise sunduğu destekler yetersiz kalmış görünüyor. Bunun yanı sıra İtalya emniyeti bir rapor hazırladı. Turizm sektöründe yaşanan krizin mafya için ibir avantaj sağlayacağını belirtti. Otellerin, restoranların, barların nakit sıkıntısı çekmesinin mafyanın turizm sektöründe rol almasına neden olabileceği raporda yer alıyor. Bunun önüne geçmek içinse devlet özel sektöre nakit sağlması gerektiği vurgulandı.

1 Haziran itibariyle ise Türkiye’de yeni normalleşmeyle birlikte turizmde hareketlilik oluşmaya başladı. Özellikle iç turizmle birlikte sektör kendine gelmeye başladı. Dünyada ilk kez güvenli ve sağlık sertifikasyon sistemini uygulayan Türkiye’nin turizmin yeniden hareketleneceği öngörülüyor. Türkiye’de 47 şehirde maske takma zorunluluğu getirildi ve takmayanlara ise para cezası kesilecek.