Çin’de ortaya çıkan ve bütün dünyayı olumsuz etkileyen Coronavirüs nedeniyle İtalya‘da 827 kişi hayatını kaybetti ve 12 bini aşkın kişi bu virüse yakalandı. Üç haftadır İtalya karantina altında. Her mevsim milyonlarca turistin gittiği İtalya aynı zamanda dünyanında en çok ziyaret edilen beşinci ülkesi.

Coronavirüs nedeniyle İtalya turizmi can çekişiyor. Ülke ekonomisinin %15’ini turizmden kazanan İtalya kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Özellikle Roma’da faytoncudan, taksi şoförüne, restoranlardan, mağazalara kadar turizmin önemli yerleri olumsuz etkilendi. Roma’da 35 yıldır otel işleten Andrea Valentini yaptığı açıklamada 35 yılda ilk kez böyle bir kriz yaşadıklarını ve bu kriz kadar ağır olmadığını söyledi. Valentini, tamamen boş durumda olduklarını, bahar aylarında yapılan iptalleri gördüklerini ve bu yüzden geleceğe yönelik özellikle yaz için yapılan tahminlerin ise pek iç açıcı olmadığını ve durumun dramatik olduğunu ifade etti. Valentini, geçen yı 93 doluluk oranlarının olduğunu bu yıl ise %28’lik bir orana sahip olduklarını, iptallerin çoğunun ABD, İngiltere, İspanya ve Fransa’dan geldiğini söyledi. Coronavirüs sebebiyle İtalya kırmızı bölge olarak ilan edildi.

Taksicilerde bu durumdan olumsuz etkilenen meslek gruplarının başında geliyor. Şoförlük yapan Stefan Santucci işlerindeki düşüşe dayanarak yaptığı açıklamada, Roma ve İtalya’nın içinde bulunduğu durum nedeniyle işlerinin %80’e düştüğünü ve sağlığın daha önemli olduğunu belirterek, bu durumun taksilerde olduğu gibi tüm sektörler de aynı olduğunu söyledi. Trenlerin, uçakların boş olduğunu ve çok az insanın olduğunu açıkladı.

Levante isimli atıyla faytonculuk yapan Angelo ise, 11 yıldır bu işi yaptığını ve hiç böyle bir şeyle karşılaşmadığını açıkladı. Yaşananların küresel olduğunu, ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ve işlerinin azaldığını belirtti. Turizmle ilgili bir iş yaptığını ve turizmin kalmadığını, bu konuda daha sert bir önlem alınması gerektiğini ifade etti.