Tüm dünyada yaşanan coronavirüs nedeniyle binlerce insan ölmeye devam ediyor. Yaşanan pandemi nedeniyle turizm sektörü büyük krize uğradı. Vakaların ve ölüm oranlarının en yüksek olduğu İtalya’da ise salgın sonrası turizmde yaz sezonu için çözüm buldu.

Covid-19 pandemisinden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya’da vaka sayılarında düşüş eğilimi yaşanmaya başlandı. Bu defa yazın turizm sezonunda nasıl bir önlem alınması gerektiğine dair çözümler üretildi.

Kültür Bakanlığı Müşaviri Lorenza Bonaccorsi, “Bu yaz deniz kenarına gideceğiz, bunu mümkün kılmak için çabalıyoruz” dedi.

İtalya’da sosyal izolasyon kurallları devam ederken, yaz sezonunda nasıl denize girilebileceği konusunda planlar yapılmaya başlandı. Kültür Bakanlığı, çözümlerden birinin ise sosyal mesafe kurallarına uygun olarak plajlarda şemsiyeler ve şezlonglar belli bir mesafeye göre kurulacak.

İtalya’da bir şirket bu konuda plajlarda vatandaşların arasına plastik bariyerlerin kurulmasına dair çözüm sundu. Nuova Neon Group adlı plastik üretici şirket, plajlara plastik localar kurulması ve insanların sosyal mesafeyi bu şekilde koruyabileceğini ifade etti. Firmanın sahibi Claudio Ferrari, sahil işletmelerinden talep aldıklarını belirtti.

Sahil İşletmeleri Birliği ise, İtalya’da yaz turizmninin yapılabilmesi için plajlarda zorunlu rezervasyon uygulamasına geçileceğini ve yaş gruplarına göre çalışma saatleri oluşturulacağını açıkladı.

Coronavirüs nedeniyle en çok vakaların ve ölümlerin yaşandığı ülkeler ABD, İtalya, İngiltere, İspanya, İran, Fransa, Almanya, Rusya, Türkiye ve Irak oldu. Türkiye’de haftasonu büyükşehirlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.