İsviçre Mayıs ortalarında turizm sektörüyle ilgili seçenekleri değerlendirecek. İsviçre Başkanı Simonetta Sommaruga bu konudaki seçenekleri göz önünde bulunduracak.

Sommaruga, turizm sektöründen girişimcilerle yaptığı görüşmeler sonrası, bir radyo programında verdiği demeçte “Bir dizi seçenek var. İnsanların İsviçre’de tatile gidebileceğini bilmesi çok önemli” dedi.

İsviçre Ekonomi Bakanı Guy Parmelin ve İçişleri Bakanı Alain Berset katıldığı toplantıda, yaz sezonu için turizmin önemli olduğu ve salgının tekrar yapılmasını önlemek için sağlık güvenliği kapsamında çözüm üretmenin gerekli olduğuna dair karar verildi.

İsviçre hükümeti iç turizmin bazı olanaklarını sağlamak için planlar yapılmaya başlandı. Bunlar kademeli olarak normal hayata geçecek.

Karantina sürecinden sonra İsviçre’de öncelikle çiçekçiler, bitki satan mağazalar, diş klinikleri ve fizyoterapistlerin Pazartesi günü itibariyle açılmasına karar verildi.

11 Mayıs olarak belirlenen ikinci aşamada ise enfeksiyon düştükçe ilköğretim okullarıyla, bütün mağazalar yeniden açılabilecek. Spor ve eğlence yerlerinin ne zaman açılacağı ise belli değil.

Coronavirüs salgını nedeniyle dünyada binlerce insan ölürken, virüsten en çok etkilenen ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa, İran, Irak, Çin, İsveç, Belçika, Japonya, Yunanistan, Rusya ve Türkiye. Türkiye’de en fazla vakalar İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak’da görüldü. 1 Mayıs’dan itibaren Pazartesi gününe kadar Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarında sokağa çıkma yasağı sürüyor. Virüse karşı aşı çalışmaları devam ediyor. Oxford Üniversitesi’nin geliştirdiği aşı hayvanlar üzerinde denendi ve insanlar üzerinde denenecek.