Coronavirüs salgını dünyanın bir çok ülkesini etkisi altına aldı. Bunlardan biri de sağlık sistemi eleştirilen İsveç oldu. Virüs salgını dünyada en fazla turizm sektörünü etkiledi. Bir çok çalışan işsiz kaldı.

İskandinavya Hava Yolları (SAS) zorunlu olarak izine gönderdiği hostesleri hastabakıcı olarak görevlendirdi. Bu uygulamanın ardından restoran ve otelde çalışlar da yoğun bir eğitimin ardından hastabakıcılık yapacak.

Projenin öncülüğünü ise SAS, ABB, Atlas Copco, Volvo, Astra Zeneca, Saab, Ericsson gibi büyük tekellerin sahip olduğu hisse senetleriyle denetimi yapılacak.

Projeyi yöneten Wallanberg Vakfı, ise işçi temin etme şirketiyle birlikte denetiminde bulundurduğu şirketlerde zorunlu olarak izne ayırdığı Stockholm’de Sofiahemmet yüksek Okulu’nda 3 gün yoğun bir eğitimden geçirerek yine kendi denetiminde bulunan kuruluşlarda hastabakıcı olarak çalıştıralacaklar.

Stockholm’de Grand Hotel ve Marriott Hotel’de çalışırken zorunlu izne çıkartılan 25 emekçi 3 gün boyunca yoğun sağlık eğitimi aldı.

1874 yılından beri hizmet veren Grand Hotel, Wallenberg gurubu tarafından 1968 yılında alınmıştı. Hotel uzun yıllar başbakanlar, devlet başkanları ve üst düzey yetkililerin konaklama yeri olmuştu.

İsveç’te hastabakıcı olmak için ilaç, etik, psikoloji, sağlık, bakım, pedogoji, sağlık pedogojisi gibi dersleri başarıyla tamamlamak gerekiyor. 1500 puanlık eğitim ise 1,5 yıl sürüyor. Ancak tekelci sermaye, coronavirüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlarının virüse kapılmalarından dolayı sektörde kriz yaşanmaması için turizm sektöründe işsiz kalan emekçilere 3 gün yoğun eğitim vererek sağlık sektörüne aktarmayı planladı.