Beykoz ilçesinde yer alan, eşsiz doğa manzarasına sahip Riva İstanbul’a yakın olması sebebiyle en çok ziyaret edilen, günübirlikçilerin gelip, dinlendiği bir yer. Buraya şehrin gürültüsünden ve stresinden kaçmak için gelenleri huzurlu ve görkemli bir doğa görüntüsü bekliyor.

Bundan asırlar önce burada Rumlar yaşarmış. Riva sulak alan ve bataklık anlamına gelmektedir. Yerleşim bölgesi ise Riva Deresi’nin Karadeniz’e aktığı bölgede kurulmuştur. Bölgede ilköğretim okulu, içme suyu, kanalizasyon, PTT şubesi, sağlık ocağı, asfalt yol, sabit telefon, doğal gaz, elektrik bulunmaktadır. Rumca Rhebas kelimesinden türemiştir. Diğer bir adı da İrva’dır. İstanbul’a yakın olması sebebiyle tercih edilen rotalardandır. Tarihi geçmişi çok eski olmasına rağmen çok fazla tarihi eser bulunmamaktadır.

Sevdiklerinizle birlikte buraya haftasonu kahvaltı yapmak için gelebilirsiniz. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte çadır kampı yapabilir. Doğayla iç içe, huzur dolu, temiz bir atmosferde bir kaç gün geçirebilirsiniz. Piknik ve mangal yapabilir, bisiklet sürebilirsiniz. Ayrıca trekking de yapabilirsiniz. Akşamları burada bulunan balık restoranlarına gidip yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yaz sezonunda gelirseniz eğer Riva sahilinde denize girip, plajında güneşlenmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Buraya gelmişken mutlaka Riva Kalesi’ni görmeli ve bol bol fotoğraf çekmelisiniz.

Riva’ya gelmek için 1. veya 2. TEM otoyolundan itibaren Riva tabelalarını takip edebilirsiniz. Riva’ya toplu taşıma araçlarıyla gelmek isterseniz eğer 137 nolu İETT otobüslerine binebilirsiniz. Riva’nın her yerini rahatlıkla gezmek içinse araç kiralayabilirsiniz.

Riva’da konaklamanız için çok fazla tesis bulunmamaktadır. Riva halk plajına yakın olan Hürrem Sultan Konağı’nda kalabilirsiniz. Otelde balık, ızgara biftek vb lezzetli menüler sunmaktadır. Otelin aynı zamanda alakart restoranı da bulunuyor.

Riva, İstanbul’un meyve ve sebze ihtiyacını karşılayan bir yerdir. Bunun nedeni ise Karadeniz iklimine sahip olup bol bol yağış almasıdır. Karadeniz’de yer alması sebebiyle de balıkçı restoranları bir hayli fazladır.

Riva gece hayatıyla da ünlü bir yerdir. Gecenin geç saatlerinde restorana gelip karnınızı doyurabilir, rakı balığın tadını çıkarabilirsiniz. Sabahın ilk saatlerine kadar canlı müzik eşliğinde eğlenebilirsiniz. Riva denince akla festivaller gelir. Bunlardan en popüleri ise Riva Düş Köyü Uluslararası Festivali’dir. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen festival, 2008 yılından beri üst üste üç yıl düzenlenmiş. Festivalde futbol dışında satranç, masa tenizi, golf ve yürüyüş de yapılıyor.

[insert page=’istanbulda-yapilacak-seyler’ display=’content’]