2001 yılında Elgiz Müzesi, Sevda ve Can Elgiz tarafından kurulmuş. Müze, güncel sanat üzerine vakıf ve devlet müzelerinin olmadığı dönemde çağdaş sanatın ilerlemesi ve gelişmesi için hiçbir kar amacı gütmeden 2000 metrekare alan üzerine yapılmış, halkın hizmetine sunulmuş uluslar arası bir müzedir.

İlk olarak Proje4L adıyla yapılan bu özel müzede bir çok genç sanatçı ve küratörün projesine yer verilmiştir. Çağdaş sanatın gelişimi bu platformda yerini bulmuş diyebiliriz. Burada Elgiz Koleksiyonu sergisinin yanı sıra dinamizmi ve güncelliği yakalamak için çeşitli eğitim, sergiler ve sosyal programlara yer verilmiş.

İstanbul’un Gizemli Müzesi Elgiz
İstanbul’un Gizemli Müzesi Elgiz

Elgiz Müzesi, Maslak iş kuleleri arasında özel koleksiyon müzesi olarak açık hava terasında heykel sanatçılarının sergilerine aynı zamanda da land art projelerine imkan sunuyor.
Müze, 2013 IFEMA Amigos de ARCO Madrid kapsamında Uluslar arası Koleksiyonerlik Ödülü’nü kazanmış. 2014 yılında müze, ÇAĞSAV yani Çağdaş Sanatlar Vakfı’nca heykel sanatçısı Mehmet Aksoy’un imzasının yer aldığı Onur Ödülü’nün de sahibi olmuştur. Elgiz Müzesi aynı zamanda 2015 Global Private Museum Netword’un da kurucu üyesi ve ICOM üyesidir.
Müzede sergilerin yanı sıra, performansa dayalı etkinlikler, eğitim, konferans ve panellerde düzenlenmektedir.

Müzeyi, Çarşamba-Perşembe-Cuma günleri saat 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Cumartesi günleri ise 10:00-16:00 saatleri arasında gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra Salı günleri ise randevuyla müzeyi ziyaret etmeniz mümkün. Pazar-Pazartesi ve resmi tatil günlerinde müze kapalıdır.
Elgiz Müzesi’ne gelmek için İTÜ Ayazağa yönünden Plazalar çıkışını geçtikten sonra, 50 metre ileride bulunan Beybi Giz Plaza’ya gelin.
Kendi aracınızla gelecekseniz eğer Beşiktaş yönünde İTÜ yerleşkesini geçiyorsunuz. BP Benzincisinden geçtikten sonra sağa dönün ve üst yola çıkın. 200 metre sonra ikiye ayrılan yolun sağ tarafına sapın ve ilk sağa dönün. 50 metre sonra Beybi Giz Plaza’ya gelin.

Sarıyer istikametinden gelecekseniz eğer İTÜ yerleşkesini geçin ardından BP benzincisini geçip sağa döndüğünüzde üst yola çıkın. 200 metre sonra ayrılan iki yol göreceksiniz. Sağdaki yolu takip edin ve daha sonra ilk sağa dönün. 50 metre sonra ise Beybi Giz Plaza’ya gidin.
Otobüsle gelecekseniz eğer İTÜ Plazalar durağında inip, yaya üst geçidinden karşıya geçin ve sağdan 100 metre yürüyün. 50 metre ileride sağda karşısınızda Beygi Giz Plaza’yı göreceksiniz. Anadolu yakasından gelecekseniz eğre, deniz otobüsüyle İstinye’de inin. Buradan Maslak yönüne ilerleyin ve otobüse binerek İTÜ karşısındaki Plazalar durağında inin.

 

[insert page=’istanbulda-yapilacak-seyler’ display=’content’]