Aralık 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüs kısa sürede dünyaya yayılarak binlerce insanın ölümüne neden oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz gün Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın programına katılarak, İstanbul’da salgının en yüksek olduğu ilçeleri açıkladı.

Virüsün yapılaşmanın yoğun ve de boşlukların az olduğu bölgelerde vaka sayısının yüksek olduğu ortaya çıktı. Virüsün özellikle, Esenler, Bağcılar, Bayrampaşa ilçelerinde salgının yoğun olduğu belirtildi. Avrupa Yakası’nın Anadolu Yakası’na oranla daha salgının fazla olduğu ifade edildi. Batıya doğru ilerlediğinde Çatalca, Büyükçekmece ve Silivri’de salgının az olduğu açıklandı. Yapılaşmanın yoğun olduğu yerde virüs daha hızlı yayılıyor.

İmamoğlu virüsün yayılmasının önlenmesi için güçlü bir tecritin uygulanmasını yani sokağa çıkma yasağı olmasının gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanı’na Sahra hastanesi için dosyamızı sunduk. Yenikapı’da kaç günde Sahra hastanesi kurulur, 7 bin yatağa ulaşabilir. Alt yapısı var, elektiriği var, jenaratörü var, trafosu var. Aynı şey Maltepe için geçerli, Beylikdüzü için geçerli. İlave olarak kapalı alanlar ve kapasitesi itibariyle metro ve steril alanlar olması kaydıyla havaalanlarını da önerdik. Yardıma ihtiyacım var diye 370 bin ihtiyacım var diyen insan başvuruda bulundu. 500 bin koli ihalemiz var bugün. Yardımlaşmanın kavgası olmaz. Biz buna 10 gün öncesinden hazırlık yaptık.”

Coronavirüs vakasının en fazla olduğu iller İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak. İstanbul ve Zonguldak’a ise geçtiğimiz günlerde giriş ve çıkışlar yasaklandı.  Dünyanın bir çok ülkesinde sokağa çıkma yasağı uygulanırken, ülkemizde ise sokağa çıkma yaşa bağlı olarak kısıtlandı.