Dünyanın önde gelen turizm ülkelerinden biri olan İspanya coronavirüs nedeniyle turizmde büyük sancılar yaşıyor. Geçtiğimiz yıl 84 milyon turist çeken ve Fransa’dan sonra ikinci sıraya yerleşen İspanya’yı sancılı günler bekliyor.

Ülkede bulunan otellerde Mart ayında doluluk oranı %61 geriledi. Nisan ayında ise doluluk oranı sıfıra düştü. Salgın yıl sonuna kadar devam edeceği takdirde İsyanya turizmde 120 milyar Euro kaybedecek. İspanya’dan sonra İtalya ve Yunanistan’da büyük kayıp yaşıyor.

Yunanistan’da ise milli gelirin %7’si turizmden geliyor. Buna ek olarak somit bir veri henüz açıklanmadı. AB güneyde yer alan ülkelerde ise turizm sektörü ekonomik olarak refah günler bekliyor.

Çin’de ortaya çıkarak büyük ekonomik krize neden olan coronavirüs etkisi ise her  alanda olumsuz yönde devam ediyor. Salgın en çok ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika, İsveç, İran, Çin, Irak, Rusya, Yunanistan ve Türkiye olmak üzere tüm dünya ülkelerinde etkili oldu. Ülkemizde covid-19 virüsünden etkilenen iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Zonguldak’da etkili oldu. Büyükşehirlere ve Zonguldak’a giriş ve çıkışlar yasaklandı.

1 Mayıs itibariyle tüm ülkede Pazartesi gününe kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara sokağa çıkma yasağı ise sürüyor.