Covid-19 virüs salgının olumsuz yönde etkilendiği İspanya sınırlarını Haziran ayı sonunda turistlere yeniden açacak. Haziran ayının sonunda İspanya turizm faaliyetlerine yeniden başlayacak.

İspanya hukümeti 15 Haziran’a kadar ülkeye yurtdışından gelecekler için 14 günlük karantina kararı almıştı. Sınırların fiilen kapatılması demek olan bu kararın ise geçici olduğu ve İspanya içindeki bölgelerin ise virüs önlemlerinin tedbirli bir şekilde aşama olarak hafifletilmesine yönelik kaldırılacağını belirtti.

TVE kanalına konuşan İspanyol bakan, “Biz İspanyollar diğer bölgelere seyahat edebilmeye başladığımızda, yabancılar da İspanya’ya gelebilecek. Haziran sonunda turizm faaliyetlerine yeniden başlayacağımızı umuyorum. İspanya’yı sağlık açısından çekici bir ülke haline getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle İspanya’da 27650 kişi hayatını kaybederken, 231350 vaka kaydedildi. Mart ayının ortalarından beri alınan karantina önlemleri ise aşamalı olarak hafifletidlid. Bugünden sonra ise yeniden açılmanın ise ikincci aşamasında geçildi. İspanya’da insanlar 10’ar kişilik gruplar şeklinde buluşuyor ve kafe ve restonların teraslarında ise yemek yemelerine müsade ediliyor. İspanya’nın ekonomisinin %12’sini turizm oluşturuyor, bu yıl ise %12.4 oranında ise daralma bekleniyor.

Covid-19 virüs salgınından etkilenen ülkeler arasında bulunan Türkiye’de ise salgının etkisinin azaldığı görülüyor. Mayıs sonunda iç turizme kapılarını açacak olan ülkede, Haziran ayıyla itibaren dış turizm sezonu başlayacak. Bunun yanı sıra 23-26 Mayıs tarihleri arasında tüm yurtta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bunun yanı sıra virüsün az olduğu İstanbul Adalar’a giriş çıkış yasağı devam ediyor.