Aralık ayından beri dünyayı kasıp kavuran ve binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs etkisi devam ediyor. Coronavirüs en fazla ABD, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, Çin, Rusya, İran, Irak ve Türkiye’de etkili oldu.

İngiltere’de coronavirüs etkisinin bu derecede yüksek ve hızla yayılmasının nedeninin Cheltenham Festivali’nin iptal edilmemesinin neden olduğu belirtildi.

Dünyada 1 milyondan fazla insan coronavirüse yakalandığı ve İngiltere’de binlerce insanın ölümüne neden olan salgının bu derece yayılmasının nedeni festival mi?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un sürü bağışıklığı politikasını uygulayan İngiltere’de ise ölüm artışı hızla devam ediyor. Büyük eleştiri alan Başbakan Boris Johnson olurken, en fazla tepkiyi ise ülkenin kült festivallerinden bir iolan Cheltenham Festivali’nin iptal edilmemesi oldu.

250 binden fazla kişinin katıldığı festival dört gün sürmüştü. Festivalin ise virüsü ülkenin dört bir köşesine yaydığı tahmin ediliyor. Festival her yıl düzenli olarak Mart ayının ikinci haftası gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra festivale magazin, spor ve önemli isimlerinin yanında Kraliyet ailesinden de gelen isimler de katıldı. Bunlardan biri de Cornwall Düşesi Camilla’nın eski eşi Andrew Parker Bowles… Festivale katıldıktan sonra Bowles’ın rahatsızlandığı ve testinin pozitif çıktığı anlaşılmıştı.

Festivale katılan asilzadeler, Kraliyet Ailesi için potansiyel taşıyıcı olarak görülüyor. Nedeni ise Cheltenham Festivali’ne katılan asillerin temasta bulunudğu kişiler, Kraliçe Elizabeth’e kadar uzanıyor. Kraliçe 2. Elizabeth ve Prens Charles’inda testleri pozitif çıkmıştı.