Coronavirüs salgını nedeniyle aylardır evinde izolasyon halinde olan milyonlarca İngiliz halkı, yaz aylarında salgının daha az olduğu ülkelere tatile gitmek için planlar yapmaya başladı bile. Türkiye’ye gelmek isteyen İngilizlere yeni uygulama olan sertifikasyon hakkında bilgiler verildi.

İngiliz medyasında Türkiye’deki turizm önlemleri hakkında bilgiler vermeye başladı. İngiliz turistlere, Kıbrıs, Türkiye, İspanya, Yunanistan gibi turizm ülkelerine gitme konusunda tavsiyelerde bulundu.

Virüs salgınını atlatmaya başlayan bazı Avupa ülkeleri de yaz döneminde turizm gelirini kaybetmemek için çalışmaları hızlandırdı.

İspanya, İtalya gibi turizmin yoğun olduğu tatil beldelerinde ise virüs salgınından etkilenmemek için kampanyalar yapılmaya ve önlemler alınmaya başlanmıştı.

Yaz sezonunda sıcak denizlere sahip ülkeleri tercih eden İngiliz turistlere, İngiliz medyası tarafından ikazlarda bulundu.

Sosyal mesafenin, hijyenin önemilen dikkat çeken uyarılarda Türkiye’de uygulanacak olan turist sertifikasından da bahsedildi. İngilizlere Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın otellerden istediği coronvirus önlemlerine uyum sertifikasında söz edildi.

Haberde, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “Türkiye’deki durum mayısın ikinci haftasında normalleşmeye başlayacak” ifadesi yer aldı.

Sahiller, oteller, kahvaltı alanları, tur otobüslerinde yeni kuralları uygulayacak olan Yunanistan’da ise tesisler Temmuz ayında açılacak.

Türkiye’nin yurt dışından gelecek olan turistler için istediği ‘corona virüsü yoktur’ sertifikası ile ilgili bilgilerin verildiği haberde komşu Yunanistan’da da yeni kuralların uygulamaya konulduğu belirtildi.

Coronavirüsün en çok görüldüğü ülkeler ise ABD, İngiltere, İtalya, İspanya, Almanya, İsveç, Çin, İran, Irak, Yunanistan, Rusya, Türkiye… oldu.