Koylarıyla ünlü olan Muğla eşsiz doğa güzelliğe sahip her mevsim yerli ve yabancı turistleri ağılayan önemli turizm illerimizden biridir.

Muğla’nın Ula ilçesinde bulunan İngiliz Koyu aynı zamanda İngliz Limanı olarak da bilinmektedir. Çam ağaçlarının arasında gizlenmiş, kendinizi cennetin dibindeymiş gibi hissedebileceğiniz büyelici manzaraya sahip bir koy. Gökova Körfezine’de yakın olan koyda deniz dalgalı olmayıp durgun ve dibi çamurludur. Kendinizi turkuaz rengindeki denize bıraktığınızda bir daha hiç çıkmak istemeyeceksiniz. Denizin bazı yerlerinin sazlık olması ise ayrı bir hava katıyor. İngiliz Koyu çamurlu olması nedeniyle de ülkemizin de iki fiyorttan biri olma özelliğine sahip.

İngiliz Koyu'na Bırakın Ruhunuzu
İngiliz Koyu’na Bırakın Ruhunuzu

Burayla ilgili önemli bir hikayeden bahsedilmektedir. 1. Dünya Savaşı’nın olduğu dönemlerde İngliiz donanmasına ait olan bir gemi Alman veya Rus olduğunu söylenen gemiler tarafından kaçarken, bu koya geliyor ve bir müddet burada saklanıyor. Böyleyece diğer gemileri atlatıyor. Bu yaşanan olaydan dolayı koyun adı İngiliz Koyu olarak kalıyor.

Datça ve Bodrum arasında bulunan İngiliz koyu yeşille turkuaz renginin buluştuğunu noktada sizleri unutamayacağınız anlara götürüyor. Koyun sahil bölümü alçak ve kayalıklardan oluşmuş. Denize girdiğiniz ve ilerdiğinizde suyun derinliği azalıyor ancak dibi kumludur. Doğu yönünden ağaçların arasından veya batı yönünden kuzeye doğru koylardan birinden sahile çıkabilirsiniz. Koy rüzgara kapalı olduğu için denizi dalgalı değildir. Arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte rahatlıkla yüzebilir, ağaçların altında serinleyerek piknik veya mangal yapabilirsiniz.

Koyun etrafında yeme/içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz restoranlar mevcuttur. Buraya geldiğizde mutlaka deniz ürünlerinin tadına bakmanızı öneririz. Aynı zamanda zeytinyağlı yemekler ve mezelerin tadına bakmayıda unutmayın. Dilereniz günü birlik tekne turlarıyla Muğla’nın bütün koylarını gezebilir, her koyda molalar vererek denizin ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.

İngiliz Koyu çam ağaçlarıyla kaplı olduğu için oksijeni bol temiz havasıyla kendinizi zinde ve huzurlu hissedeceksiniz. Gündüz saatlerinde her ne kadar deniz trafiği yoğun olsada akşama doğru koyun sessizliğini ruhunuzda hissedeceksiniz.

Kültür ve yaz tatili kapsamında geleceğiniz Muğla’da birbirinden güzel tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Muğla’nın doğal güzellikleri bir ya da üç günde gezilecek kadar az değildir. Bu yüzden buraya gelmişken kendinize geniş bir zaman ayırmanız gerekiyor.