Covid-19 virüs salgını nedeniyle global çapta büyük kriz yaşayan turizm sektörü 1 Haziran normalleşme süreciyle birlikte yeniden canlanmaya başladı. Pandemi sebebiyle dünyadaki bir çok ülke sınırlarını kapatmıştı.

Yeni normalleşme süreci kapsamında sınırlar yeniden açıldı ve ilk turist kafilesi Kazakistan’dan Antalya’ya giriş yaptı.

2 Haziran’da ilk tarifli uçuş Kazakistan’dan Antalya’ya gerçekleşmiş oldu. Ais Astana Hava Yolları’nın gerçekleştirdiği uçakta tur operatörlerinin yolcuları, Antalya Havaalını’na iniş yaptıktan sonra otellerine gitti. Air Astana; Almatı ve Sur Sultan (Almata) Antalya’ya haftada 8 uçuş yapacak.

Temmuz ayının ikinci haftasıyla birlikte Türk Hava Yolları, Nur Sultan, Karaganda, Almatı’dan Antalya uçuşlarını yapacak. Haftada 15 olarak gerçekleşmesi planlanan uçuşların Pegas Touristik ve Anex Tour iş birliğiyle yapılacağı bildirildi.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yapılan ve milyonlarca insanın hastalanmasına ve ölümüne neden olan virüs için henüz bir ilaç ve aşı bulunmuş değil. Ülkemizde virüs en fazla İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir, Zonguldak şehirlerinde görülmüştü.

1 Haziran yeni normalleşme süreciyle birlikte kafeler, restoranlar, güzellik salonları, kuaförler hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak açıldı. Bunun yanı sıra otellerde ise sağlıklı ve güvenli sertifikasyon sistemi uygulanmaya başlandı. Sertifikayı alamayan tesisler ve mekanlar ise sezonu açamayacaklar.

Şehirdışına ise giriş ve çıkışların açılmasıyla birlikte büyükşehirlerden köylerine gidenlerin sayısında yoğunluk oldu. Ancak bu durum virüsün Anadolu’ya kaymasına neden oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir’den memleketlerine gidenlerin iki haftalık izolasyona uymaması, sosyal mesafeyi gözardı etmesi nedeniyle Anadolu’da yer alan bir çok şehirde vaka sayısının artmasına neden oldu.

İçlerinde İstanbul’un da yer aldığı 47 şehirde maske takma zorunluluğu getirildi. Maske takmayan kişilere ise para cezası uygulanacak.

İkinci bir dalganın ise Eylül ayında mevsimsel griple birlikte gerçekleşebileceğini DSÖ tarafından duyurulmuştu. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gerekirse mevsimsel gribe yakalanan kişilerede covid-19 testi yapılabileceğini belirtmişti.