Rusya’nın önemli gazetelerinden Komsomolskaya Pravda’da yer alan habere göre İdlib‘de yaşanan kriz nedeniyle Rusya-Türkiye ilişkilerinin nasıl etkileneceğine dair açıklamalar dikkat çekti. Yaşanan bu kriz turizm sektörünü nasıl etkiler sorusu merak konusu oldu.

Geçtiğimiz yıl 7 milyonu aşkın Rus turisti Türkiye’de tatilini geçirmişti. Son günlerde yaşanan bu siyasi kriz nedeniyle turizmde Rus ambargosu yaşanır mı? endişesi yaşanmaya başlandı. 2015 yılında yaşanan uçak krizi sonrasına Moskova ekonomik yaptırımlar uygulanmıştı. Aynı şekilde yeniden ambargo uygulanacak mı? Rus basını bu konuyu gündemine taşıdı. Rus turistlerin rezervasyonlarında iptal durumlarını ve olası ekonomik yaptırımlarıyla ilgili konuları göz önüne aldı. Rus basınında yapılan habere göre haftasonları Türkiye rezervasyonları düşüşlerin olduğu ortaya çıktı. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikov yaptığı açıklamada ise vatandaşların Rusya’da kalmaları gerektiği ve yurtdışına gitmemeleri çağrısında bulundu. Aynı zamanda corona virisü nedeniyle tur satışlarında da düşüşler yaşandığı ve Suriye krizinin de eklenmesiyle Türkiye’ye karşı temkinli yaklaşılması gerektiğini belirtti.

Space Travel Genel Müdürü Artur Muradyan, “Eğer Türkiye kapısı kapatılır, Mısır da açılmazsa özellikle büyük tur operatörleri içinde iflaslar kaçınılmaz olur. Çünkü tur iptalleri gelirse yüzde 100 iade gerekir” diyor.

Türkiye ile Rusya arasında ilişkilerin kopması sonucunda Rusya’nın bir dizi ambargo uygulayacağını belirten Tatyana Golikov, NATO ülkesi olması sebebiyle Türkiye’ye bir saldırının olmayacağı fakat Kürt kartını öne süreceğini ve ekonomik yaptırımında söz konusu olabileceğini söyledi.

Rusya’da yüzün üzerinde inşaat şirketi bulunuyor aynı zamanda Türkiye’nin GSMH’sinin %10’luk bir kısmı ise turizmden geliyor. 2019 yılında Türkiye’ye 45 milyon turist gelmiş bunların 7 milyonunu ise Ruslar oluşturuyor.  Gazetede yer alan açıklamaya göre İstanbul ve Antalya’ya vatandaşlarının gitmemesi belirtiliyor.