Covid-19 virüs salgını nedeniyle insanlar daha çok doğanın içinde bir dağ evinde ya da çadır kurarak tatil yapmayı tercih etmeye başladılar.

Sizlerde ormanın içinde doğayla başbaşa kalarak güzel, sağlıklı bir tatil geçirmek istiyorsanız eğer, Oylat Kaplıcaları’nı tercih edebilirsiniz. Burada bulunan tesislerde konaklayabilir bütün hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Sağlık turizminin önde gelen kaplıcalarına sahip olan Oylat’da gezip, görebileceğiniz bir çok yer bulunuyor. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte çam ormanlarının içinde çadır kampı yaparak, bol oksijenli havayı içinize çekerek, kendinizi doğaya bırakabilirsiniz.

Huzurlu Tatilin Adı Oylat
Huzurlu Tatilin Adı Oylat

Oylat Kaplıcaları‘nın şifalı suları sayesinde ruhen ve bedenen kendinizi sağlıklı ve huzurlu hissedebileceğiniz. Kas ve kemik hastalıkları başta olmak üzere bir çok rahatsızlığa iyi gelen kaplıcalarda fiziksel olarak dinlenmiş bir şekilde iş yaşamınıza geri dönebileceksiniz. Ailece veya arkadaşlarınızla gelip, güvenli bir şekilde burada her mevsim tatil yapabilirsiniz. Öğlenleri trekking, yürüyüş…vb doğa sporlarını deneyimleyebilirsiniz. Çayınızı, kahvenizi yudumlarken güneşin batışını izlemenin keyfini yaşamının mutluluğunu hissedeceksiniz.

Bursa’nın eşsiz doğasına sahip olan Oylat’ta görmeniz gereken ve günlerinizi en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka Oylat Mağarası’nı görmelisiniz. Özellikle sıcak havalarda buraya gelerek serinleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Oylat Şelalesi’ne giderek şelalenin ve kuşların sesiyle içkinizi yudumlayabilir, buradaki alabalıkların tadına bakabilirsiniz. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte Oylat Vadisi’nde çadırınızı kurabilir burada mangal ve piknik keyfi yapabilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde organik, lezzetli bir köy kahvaltısı eşliğinde güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz.

Oylat Mağarası’nın olduğu Hilmiye Köyü eşsiz doğasıyla ve kültürüyle sizleri karşılayacaktır. Mutlaka bu köye gelerek köy kahvesinde köylülerle birlikte tavla oynayıp, kahve içebilirsiniz.

Oylat doğası içinde gürgen, çam, ıhlamur, meşe, kestane, kavak, kuşburnu, böğürtlen, kavak ağaçları bulunmaktadır. Oylat, Bursa’ya 70 kilometre mesafede bulunuyor. İnegöl’e ise 27 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Asırlar önce burada bulunan arkeolojik kalıntılara bakıldığında bölgenin Roma medeniyetinin etkisinde ve hakimiyetinde olduğu ortaya çıkmış. Buradaki hamamların ve sarnıçların bir çoğu Roma dönemine ait olduğu biliniyor.

Oylat’a geldiğinizde mutlaka yöresel yemekleri tatmadan dönmeyin. Bunlar arasında Kağıt Kebabı, İnegöl Köftesi, İncir Dolması, Hünkar Beğendi geliyor. Şehirden ayrılmadan önce Oylat Pazarı’na giderek buradaki organik ve otantik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.