Eşsiz manzarasıyla insana huzur veren bir yer olan Gölcük, Osmanlı dönemi ve Aydınoğulları Beyliği döneminde önemli bir yerleşim yeriymiş. Birgi’ye 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Salihli tarafında ise Lidya Krallığı dönemine ait Sard bulunuyor.

Gölcük, Bozdağ’ın yamacında, Salihli kaplıcalarına ise 20 kilometre mesafede bulunuyor. Yazları burası çok serin olurken Salihi, Tire, Ödemiş ve İzmir’den çok fazla ziyaretçisi geliyor. Özellikle sonbahar aylarında rengarenk bir manzaraya dönüşüyor o yüzden fotoğrafçıların gözde rotalarından biri…

Gölcük Gölü’nün etrafı çam ormanlarıyla kaplı ve yaylanın ortasında bulunuyor. Temiz havası ve bitki örtüsüyle dikkat çeken bir doğa harikası diyebiliriz.. Burada arkadaşlarınızla birlikte çadır kampı kurabilir, sabahın erken saatinde uyanıp gölün eşsiz manzarası karşısında güneşin doğuşunu izleyerek çayınızı yudumlayabilirsiniz. Burada aynı zamanda spor kulüpleri, konaklama tesisleri de bulunuyor. Yürüyüş, trekking yapabilir, bisiklet sürebilirsiniz. Doğa cenneti Gölcük’te kestane ve ceviz ağaçları da bulunuyor. Ressamlarında sık sık geldiği ve ilham aldığı bir yerdir.

Gölün denizden yüksekliği 1100 metredir ve tektonik harektler sonucunda oluşmuştur. Derinliği ise 5 metredir. Çevresi 6850 metre ve derinliği 8 metreye kadar yükselebiliyor. Gölün yanında aynı zamanda İsmet İnönü’nün 1934 yılında yaptırdığı tarihi bir yapıda bulunuyor. Günümüzde yapı otel olarak hizmet veriyor.

Gölcük’e ulaşım ise oldukça kolay. Buranın geleneksel yemeklerine doyamayacaksınız. Burada piknik veya mangalda yapabilirsiniz. Çay bahçelerinde çay içebilir, mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Her mevsim muhteşem bir görüntüye sahip olan göl kış aylarında da farklı bir güzelliğe bürünebiliyor. Kış turizmi açısından da dikkat çekici bir yer. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte buraya yakın olan Bozdağ Kayak Merkezi’ne giderek kayak yapabilirsiniz.

Gölcük Yaylası’nda yapacağınız çadır kampını unutamayacak, akşam üstü kırmızı şarabınızı içerek güneşin batışını izlemenin huzurunu yaşayacaksınız. Buradan ayrılmadan önce Gölcük Yaylası’nda mutlaka organik, köy kahvaltısının tadına bakmayı unutmayın.

Buraya gelmek için İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na indikten sonra çevreyolundan Bayındır, Ödemiş, Birgi ve Bozdağ yoluna sapıp gelebilirsiniz.

İzmir Ödemiş’de bulunan Gölcük’ten ayrılmadan evvel tarihi çarşıya gidip buradan ipekten yapılmış olan kıyafetlerden ve organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

[insert page=’izmirde-yapilacak-seyler’ display=’content’]