Dünya çapında yaşanan ve binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs salgını nedeniyle turizm sektöründe yaşanan durgunluk konaklama ve seyahat fiyatlarını da etkiledi.

Otel yetkilileri her şey dahil sistemine yeni bir düzenleme getirmek için araştırma çalışmalarına başladılar. Yurtdışından uçakla yapılacak olan seyahatlerin ise tercih edilmeyeceği görüşündeler. Bu yüzden yurt içi uçuşlarda hareket beklentisi içindeler.

Yaz sezonunda ise kendi özel araçlarıyla seyahat eedecek tatilcilerde artış söz konuzu olabilir. Kaş, Marmaris, Fethiye, Çeşme, Bodrum, Alanya gibi tatil yörelerinde erken rezervasyon yaptırmak isteyenlerin geçen yıla göre %50’lere varan indirim yaşanacağını görüyor. Konyaaltı, Lara, Alanya ve Kemer’de Temmuz ve Ağustos ayları için lüks bir tesiste iki kişilik her şey dahil bir haftalık tatil fiyatı 7000₺’ye, oda+kahvaltı otel ve pansiyonlarda ise bu fiyat 1300₺’ye düşüyor.

Şampiyon Tatil Köyü sahibi ve eski Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, konaklama sektörünün ‘enteresan’ fiyatlar sunacaklarını düşündüğünü söyledi.

Ayık, “Umudumuzu kaybetmemeliyiz. Umut varsa gelecek de vardır. Her zaman olduğu gibi gelecekten umutluyuz. Bu düşünce ile hareket etmeliyiz. Virüse karşı bir çözüm bulunacak ve hayat devam edecek. Benim düşüncem ilk olarak lokal seyahatler başlayacak. Sınır aşan seyahatler daha az olacak. Her şey dahil kalkmayacak belki ama değişiklikler yaşanacaktır. Buna da tabii ki müşteri karar verecek. Hijyen ve gıda güvenliği konularında yapacaklarımız var. Her şey dahilde değişiklik olacak ama kalkması çok zor” dedi.

Turizm sektörü Ramazan Bayramı’yla birlikte iç turizmde hareketlilik bekliyor. Bu süreçte yabancı turist beklentisi bulunmuyor. Uluslararası seyahatlerin ise kısıtlığı olacağı düşünülüyor. Tatilciler toplu seyahatler yerine kendi otomobilleriyle kısa mesafelere gidecekleri görüşü ağır basıyor. Yaz aylarında ise Rus turistlerin geleceği tahminler arasında yer alıyor.