Medeniyetlerin ve üç büyük dinin buluşma noktası olan Hatay, günümüzde yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın da en kozmopolit şehirlerinden biridir. Muhteşem bir mimarinin, dinin, kültürün, tarihin ve insanların bir araya geldiği kent çeşitli güzellikleri ile misafirlerini selamlıyor. Tüm bunların yanı sıra hayranlık uyandıran doğal güzellikleri, plajları ile de bir hayli ünlü olan şehir aynı zamanda ülkemizin yoğun talep gören kaplıca merkezleri arasındadır.

Hayranlık Uyandıran Geçmişi ile Hatay
Hayranlık Uyandıran Geçmişi ile Hatay

Her kültürden insanın bir araya gelmesi sonucu hoşgörü unvanı ile de anılan Hatay, UNESCO tarafından ‘barış kenti’ olarak da seçildi. Yaz aylarında deniz, kum ve güneşin birleşimi ile tam bir tatil cennetine dönüşen Hatay, aynı zamanda Anadolu’nun en gözde gastronomi merkezlerinden biridir. Özellikle künefesi, mezeleri ve kebapları ile yılın dört mevsimi de yerli ve yabancı gezginlerin uğrak noktası olmayı başarır.

Gezilecek yerler bakımından bir hayli geniş coğrafyaya sahip olan kenti dört mevsim boyunca da ziyaret edebilirsiniz. İyi bir planlama sonucunda seyahatinizi hem tarihi eserlere, hem de doğal güzelliklere ayırmak oldukça basittir. Yalnızca şehir merkezi ile yetinmeyip ilçelerini ve kasabalarını da gezmeniz kültürel anlamda size pek çok şey katacaktır.

Hayranlık uyandıran geçmişi ile Hatay Anadolu’nun ilk camisine kapılarını açar. Aynı zamanda Hristiyanlığın yayılmasında da öncü bir rol oynaması ile tanınır. Bugün hala çeşitli dinleri sınırlarında barındıran Hatay, bunun eşliğinde farklı dönemlerin insan yaşantılarında başrol oynayan mimarileri ile de göz kamaştırır. Bütünüyle tam bir tarihsel serüvenin kendini gösterdiği kentin müzelerini gezerek bu mirasa tanık olabilirsiniz. Paha biçilemez eserleri ile hayranlık uyandıran müzeleri mitolojik ve mistik dönemden kalma kalıntıları ile pek çok uygarlığın doğuşunu ve aynı zamanda tarih sahnesindeki yerini tüm açıklılığı ile gözler önüne serer.

Yüce Asi Nehrinin kıyısında birbirinin ardına gelen yapılar kentin dünden bugüne olan şahane değişimine birer örnektir. Yaklaşık 4-5 günlük bir seyahat ile şehrin tümüne vakıf olabilir ve her bir lezzetini de tadabilirsiniz. Hatay Arkeoloji Müzesi, Habib-i Neccar Cami, Aziz Simeon Manastırı, St. Pierre Kilisesi, Titus Tüneli, Beşikli Mağara kentte görmeden dönmemeniz gereken yerler arasındadır.

[insert page=’hatayda-yapilacak-seyler’ display=’content’]