Akdeniz, İstanbul ve Marmara, Karadeniz Bölgeleri İMEAK Deniz Ticaret Odası DTO Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç coronavirüs salgınından olumsuz etkilenen turizm sektörüyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni süreçle ilgili olarak çalışmalara başladıklarını ve üyelerle iletişim halinde olduklarını ve son durumu değerlendirdiklerini belirten Dinç, sezona hazır olduklarını açıkladı.

İç pazardan rezervasyon için taleplerin gelmesinin kendilerini memnun ettiğini vurgulayan Dinç, “Tekneciler bütün kış teknelerinin bakımlarını yaptılar, mevcut personelini korudular. Eğer devletimiz de bu konuda uygun görürse bayramdan sonra deniz turizmimizin başlayacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Alınan tedbirler kapsamında turizm sektörünün hareketleneceğini ve kampanya düşüncesiyle yola çıktıklarını ve planladıkları projeyi odanın genel merkezinde sunduklarını açıkladı. Dinç in iyi izole tatilin mavi yolculuk olduğunu ifade etti.

Bu kapsamda “Hayat tekneye sığar” sloganının ortaya çıktığını belirten Dinç, şöyle konuştu:

“İnşallah en kısa zamanda bu sloganla vatandaşlarımıza daha fazla ulaşmak istiyoruz. En izole tatilin tekneyle mavi yolculuk olduğunu düşünüyoruz. Tatilcilere en izole, en güvenli tatili teknelerde geçirmeleri için öneride bulunuyoruz. Ulaştırma Bakanlığımızla yapmış olduğumuz istişarelerde, devletimizin gerekli gördüğü tedbirleri sektörümüze anlattık. Artık insanlarımızın tekneyle denizle buluşma vakti geldi.”

Covid-19 virüs salgını nedeniyle global bazda etkilenen turizm sektörü yeni kurallar ve uygulamalarla yeni sezona başlayacak. Hijyen ve sosyal mesafe bunların başında geliyor. Bunun yanı sıra müşterilerin tatil tercihleride değişiyor. Bungalov, butik oteller, karavan ve çadır kampı, tekne tatili tercih edilecek olan alternatifler arasında yer alıyor.