İl Özel İdaresi tarafından yürütülen Zap Vadisi Rekreasyon Alanı ve Sosyal Tesisleri Projesi kapsamında yapılan çalışma esnasında 7 mağara bulundu.

Vali Yardımcısı ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Duruk, bulunan mağaraların turizme kazandırlması için çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

Vali Yardımcısı Duruk, Hakkari’ye yeni bir sosyal alan kazandırmak için Zap Vadisi’nde sosyal tesis çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü belirterek, “Kentin giriş bölgesinde güzel destinasyon oluşturduk. Söz konusu bölgeye yakın bir yerde kır düğün salonu ile çay bahçesi, onun yukarısında bütün vadiyi tepeden gören yaklaşık 150 metre yükseklikte seyir terası oluşturacağız. Burayı 2 ay içinde tamamlamayı planlıyoruz. Sayın valimizin talimatlarıyla Depin bölgesinde sürdürdüğümüz rekreasyon alanı ve köprü projemiz için de bugün itibarıyla ihaleye çıkacağız. Onu da inşallah eylül ayına kadar hazırlayıp bütünüyle beraber Hakkari’nin hizmetine sunacağız. Keşfedilen mağaraların turizme kazandırılması için çalışma başlatacağız” dedi.

Çalışmalar Hakkari-Çukurca Karayolu üzerinde bulunan Depin bölgesindeki seyir tepesi zemininde yapılıyor. Bölgede yapılan çalışmalar sırasında 7 mağara keşfedildi.

Hakkari’de buna benzer ilginç yapıda bir çok mağara ve doğal yerler bulunuyor. Zap Vadisi Rekreasyon Alanı ve Sosyal Tesisleri Projesi’ni İl Özel İdaresi yürütüyor. Seyir Tepesi üzerindeki zeminde kazı çalışmaları son hız devam ediyor. Bulunan mağaralarda çalışmalar hızlı bir şekilde başlatılarak 7 mağaranın turizme kazandırılması amaçlanıyor. Böylece Hakkari mağara turizmi açısından önemli illerimiz arasında yerini alacak. Bölgenin bu mağaralar sayesinde yabancı turistleri çekeceği düşünülüyor.